Żmije atakują! Jadowite węże sieją grozę w Polsce. Jak się zachować, gdy spotkasz żmiję?

2021-06-05 7:00
Żmije atakują! Jadowite węże sieją grozę w Polsce. Jak się zachować, gdy spotkasz żmiję?
Autor: Wikipedia, By Iwona Kałuzińska - Own work, CC BY-SA 4.0 żmija zygzakowata

Długi weekend i słoneczna pogoda zapowiadana przez synoptyków zachęcają do spędzenia wolnego czasu na łonie przyrody. Podczas spacerów czy pikników można jednak spotkać się nie tylko z przyjaciółmi czy rodziną. Na drodze może pojawić się również niebezpieczna żmija zygzakowata, czyli jedyny jadowity dziko występujący wąż w Polsce! Co robić w chwili spotkania z nią oko w oko? Zobacz!

Żmija zygzakowata - jak wygląda?

Żmija zygzakowata osiąga około 80 cm długości. Co warto zapamiętać, można ją spotkać w trzech odmianach barwnych: brązowej i szarej oraz czarnej. Ta ostatnia występuje jednak najrzadziej. Znakiem rozpoznawczym tego jadowitego węża jest charakterystyczny zygzak na grzbiecie.

ZOBACZ TEŻ: Koszmar na Saskiej Kępie. Były skazane na pewną śmierć. Budowlańcy zamurowali je żywcem

Żmija zygzakowata - gdzie występuje?

Żmije zygzakowate można spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych m.in. łąkach, obrzeżach lasów czy też na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka można dostrzec ją w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowiska drewna czy sterty kamieni. Dlatego, aby przydomowe ogródki nie stały się atrakcyjnym miejscem dla niebezpiecznych żmij, wystarczy je uporządkować oraz regularnie wykaszać trawę.

NIE PRZEGAP: Mały Fabianek bezwładnie wisiał na linie. 10-latka znaleźli rodzice. Makabra w Dzień Dziecka pod Warszawą

Warto też pamiętać, że głównym pożywieniem żmii są gryzonie, takie jak myszy i norniki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia człowieka. Obecność tych węży w naszym otoczeniu świadczy o tym, że nasz lokalny ekosystem jest w dość dobrej kondycji.

Żmija zygzakowata - dlaczego atakuje człowieka?

Żmija jest gatunkiem płochliwym i skrytym, a co za tym idzie, unikającym człowieka. Atakuje tylko wtedy, gdy zostanie do tego zmuszona. Warto jednak pamiętać, że ewentualne ukoszenie poprzedza ostrzegawczym syczeniem, dlatego ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko, gdy zwierzę nie ma innego wyjścia i po prostu musi się bronić. Ataki żmii bez uprzedzenia są sporadyczne i zwykle spowodowane są nagłym nadepnięciem węża.

Żmija zygzakowata - jak się zachować po ukąszeniu?

Jak postępować, gdy spotkamy jadowitą żmiję zygzakowatą, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Główna wskazówka - zachowaj spokój i nie zbliżaj się do niej. Wówczas wąż sam powinien się oddalić.

Jeśli jednak doszło do ukąszenia, należy:

  • unieruchomić pokąsaną kończynę
  • założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia

Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji. Większą czujność należy jednak zachować w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu.

Żmija zygzakowata - gatunek chroniony

Leśnicy przypominają, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, który jest objęty częściową ochroną gatunkową. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak:

  • zakaz umyślnego zabijania i okaleczania
  • zakaz chwytania
  • zakaz przetrzymywania
  • zakaz niszczenia siedlisk i schronień
  • zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij

Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie. Z kolei jego popełnienie wiąże się z otrzymaniem kary aresztu lub grzywny.

Policyjni kontrterroryści zatańczyli dla dzieci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE