Znaleźli dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy po Powstaniu Warszawskim

2021-07-28 18:55
Znaleźli dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy po Powstaniu Warszawskim
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

Podczas II Wojny Światowej Niemcy wykonali ponad 1,2 mln zdjęć lotniczych obszarów, przez które przechodził front. Pod koniec walk stało się jasne, jak ważne będą te fotografie dla budowania przewagi w powojennym świecie. Wojska aliantów i armia czerwona prowadziły wyścig nie tylko do Berlina, ale również o to, kto przejmie zbiór dokumentów wroga. Niemieckie zdjęcia lotnicze trafiły ostatecznie do amerykańskich i brytyjskich archiwów. Pozostały tam przez kolejne dekady. W końcu nam-Polakom udało się dotrzeć do tych cennych fotografii i przetransportować je do kraju.

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku istnienia bada losy polskiej stolicy, korzystając m.in. z materiałów tego typu. Pionierski film "Miasto Ruin" powstał ponad 10 lat temu, w oparciu o kolekcję unikatowych archiwaliów, w tym kilkuset lotniczych fotografii. Teraz muzeum udało się uzyskać kilkukrotnie większą bazę zdjęć wykonanych przez Niemców.

W potężnym zbiorze amerykańskiego archiwum w College Park zespół muzeum odnalazł blisko dwa tysiące lotniczych fotografii Warszawy. Przedstawiają one polską stolicę sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu trwania walk, a także doszczętnie zburzone miasto po zakończeniu starć. - Były te zdjęcia wykorzystywane głównie do celów wojskowych. Do patrzenia gdzie znajdują się obce wojska. Stąd tyle zdjęć zrobionych w czasie powstania. Można podejrzewać, że ich odbiorcą był Adolf Hitler. Wiele z tych przelotów odbyło się po Powstaniu Warszawskim, łącznie z tymi najbardziej wstrząsającymi, które powstały podczas wysadzania Pałacu Saskiego – stwierdził Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Współczesnej Warszawy – miasta organizmu złożonego z wielu warstw nie da się zrozumieć bez poznania jej korzeni. Wojnę przetrwały nieliczne ślady przeszłości. Dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiada innowacyjny projekt. Chce stworzyć społeczność, która wspólnie z pracownikami instytucji będzie badała i opracowywała kolejne warstwy – mapy powstańczej Warszawy. - Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć nasze miasto – dodał dyrektor muzeum. Więcej informacji o nowym projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.korzeniemiasta.pl.

Dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy z lotu ptaka! Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE