96. rocznica urodzin Witolda Pyrkosza. O jego największej tajemnicy wiedzieli nieliczni

i

Autor: AKPA/Gałązka 96. rocznica urodzin Witolda Pyrkosza. O jego największej tajemnicy wiedzieli nieliczni

Szok!

96. rocznica urodzin Witolda Pyrkosza. Jego największą tajemnicę znali nieliczni

2022-12-24 5:09

Dokładnie 96 lat temu, 24 grudnia 1926 roku urodził się Witold Pyrkosz. Ceniony aktor miał na swoim koncie wiele niezapomnianych ról - wcielał się m.in. w postać Lucjana w "M jak miłość" czy Pyzdry w "Janosiku". Witold Pyrkosz zmarł w wieku 90 lat, a śmierć aktora była ogromnym ciosem dla jego ukochanej żony Krystyny. Czego o nim nie wiedzieliście?

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie. Co ciekawe, uwielbiany przez tłumy aktor miał dwie daty urodzenia! W jego dokumentach widnieje bowiem data 1 stycznia 1927 roku (oraz inne miejsce urodzenia - Lwów). 

Aktor zmarł 22 kwietnia 2017 roku, w wieku 90 lat. Grób Witolda Pyrkosza znajduje się na cmentarzu w Górze Kalwarii. Miejsce spoczynku aktora odwiedzają zarówno jego najbliżsi, jak i fani. 

Witold Pyrkosz: filmy i programy TV. Oto najlepiej zapamiętane role aktora 

Witold Pyrkosz stworzył wiele niezapomnianych kreacji. Występował zarówno na deskach teatru (tu należy wyróżnić jego role w "Myszach i ludziach", "Burzy", "Zemście", "Ożenku" czy "Pogrzebie po polsku"), jak i w telewizji.

Debiut na dużym ekranie, w "Cieniu" Jerzego Kawalerowicza, zaliczył w 1956 roku. Najbardziej zapamiętane filmy z Witoldem Pyrkoszem to "Vabank", "Kingsajz", "Constans", "Kiler-ów 2-óch", "Bez znieczulenia" czy "Wojna światów - następne stulecie". Widzowie pokochali go również za grę w serialach - w szczególności kreację Józefa Balcerka w "Alternatywy 4", Lucjana Mostowiaka w "M jak miłość" czy Henryka Bielskiego w "Balladzie o Januszku". Nie sposób zapomnieć również o "Janosiku" - Witold Pyrkosz wcielił się tam w Jędrusia Pyzdrę i podbił serca widzów. Grał również Franka Wichurę w serialu "Czterej pancerni i pies". Witold Pyrkosz zapisał się w pamięci fanów jako król polskich seriali, które oglądało kilka pokoleń Polaków.

Życie prywatne Witolda Pyrkosza - żony, dzieci

Śmierć Witolda Pyrkosza była ogromnym ciosem dla jego ukochanej żony, młodszej o osiemnaście lat Krystyny. Para spędziła razem ponad pół wieku. Nie każdy wie jednak o pewnej tajemnicy Witolda Pyrkosza - pierwszej żonie. Była nią Ewa Bilewska. Co ciekawe, z relacji z kobietą Witold Pyrkosz ma syna. Niewiele wiadomo na jego temat. Paweł Pyrkosz, syn Witolda, urodził się w latach 50. ubiegłego wieku. Mężczyzna nie jest osobą publiczną.

Gdy poznał Krystynę, swoją drugą żonę, Witold Pyrkosz miał 36 lat, tymczasem ona - zaledwie 17. Para stanęła na ślubnym kobiercu 28 lipca 1964 roku. Owocem drugiego małżeństwa aktora są syn Witold Pyrkosz Junior oraz córka Katarzyna. Witold i Krystyna Pyrkoszowie przeżyli razem 56 lat - ukochana żona była przy nim do ostatnich chwil.

Witold Pyrkosz zmarł 22 kwietnia 2017 roku w Warszawie. Przyczyną jego śmierci był udar, który nastąpił w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc. Pyrkosz borykał się także z innymi dolegliwościami - problemami z krążeniem oraz sercem.

Śmierć aktora była ogromnym ciosem dla jego wybranki. - Nie umiem żyć sama i nie mogę sobie z tym poradzić - mówiła nam Krystyna Pyrkosz o pierwszych świętach bez męża

Konflikt Witolda Pyrkosza z Agnieszką Fitkau-Perepeczko

Media latami rozpisywały się o konflikcie Witolda Pyrkosza z koleżanką z planu "M jak miłość", Agnieszką Fitkau-Perepeczko. Aktorzy publicznie mówili o trudnej współpracy, a odtwórca roli Lucjana w jednym z wywiadów wyznał, że od serialowej Simony... śmierdziało czosnkiem! 

Przede wszystkim drażniło mnie to, że bardzo lubiła jeść czosnek, nawet przed ujęciami, w których mieliśmy rozmawiać, stojąc obok siebie. A ja tego zapachu nie znoszę. Agnieszka tak się najadła go przed zdjęciami, że musiałem poprosić reżysera o przerwę, bo nie szło pracować. Nienawidzę takich sytuacji - opowiadał w rozmowie z "Na Żywo".

Po śmierci Witolda Pyrkosza Agnieszka Fitkau-Perepeczko wyznała, że przyczyną ich konfliktu była... przyjaźń mężczyzny z Markiem Perepeczką. Twierdziła, że serialowy Lucjan miał żal do jej męża. - Zazdrośni koledzy odsuwali się od niego, bo nie upijał się, nie romansował, bo był ze mną szczęśliwy. Największe pretensje o nieobecność podczas imprez miał do niego Pyrkosz, wtedy właśnie zaczął się nasz konflikt - mówiła mediom.

Sonda
Oglądasz "M jak miłość"?
Nasi Partnerzy polecają