Andrzej Kopiczyński

i

Autor: Sebastian Wolny/Super Express

Andrzej Kopiczyński odszedł 5 lat temu. Trudny los wielkiego gwiazdora [Galeria]

2021-10-13 9:11

Andrzej Kopiczyński, czyli słynny "Czterdziestolatek" odszedł pięć lat temu. Już na zawsze zapisał się w pamięci widzów swoimi licznymi rolami. Wybitny aktor zmarł 13 października w Warszawie mając 82 lata. Kopiczyński cierpiał na Alzheimera. Jego ostatnie lata nie były łatwe.

Andrzej Kopiczyński odszedł 13 października 2016 roku. Polski aktor teatralny, filmowy, serialowy, a także prezenter telewizyjny. Na kartach polskiej kinematografii zapisał się jako "Czterdziestolatek". Rola inżyniera Stefana Karwowskiego przyniosła Kopiczyńskiemu gigantyczną sławę, a niektóre z cytatów tej postaci na dobre zapadły w pamięci widzów. To jednak nie jedyna produkcja, w której wystąpił wybitny aktor. Wystąpił też w serialu "Noce i dnie" (1977), "Lokatorzy" (2001-05), filmie "Znachor" (1981), "Ogniem i mieczem" (2000) czy "1920 Bitwa warszawska" (2011). Oprócz tego, Andrzej Kopiczyński występował w wielu teatrach, m.in. w Olsztynie, Koszalinie, Szczecinie, Warszawie. W ciągu swojej kariery wcielił się w ponad 160 postaci teatralnych i filmowych. Prowadził też znany teleturniej! Pamiętacie jaki?

Dalsza treść artykułu pod galerią: Tak wygląda nowy grób Andrzeja Kopiczyńskiego

Andrzej Kopiczyński w znanym teleturnieju

Andrzej Kopiczyński dał się poznać również jako prezenter. W 1995 roku prowadził znany teleturniej. Chodzi o "Koło fortuny" emitowane w Telewizji Polskiej. Zastąpił wtedy pierwszego prowadzącego, Wojciecha Pijanowskiego i Jerzego Bończaka. Miejsce serialowego "Czterdziestolatka" zajął Paweł Wawrzecki, a następnie "Koło fortuny" prowadził Stanisław Mikulski. Pamiętacie jeszcze odcinki z tymi gwiazdorami? Czas leci naprawdę szybko, Kopiczyński nie próżnował i miał coraz więcej zajęć. Również w życiu prywatnym nie narzekał na towarzystwo. Był żonaty aż trzy razy!

Rodzina Andrzeja Kopiczyńskiego. Trzy śluby i córka

Andrzej Kopiczyński miał trzy żony. Wszystkie jego wybranki były aktorkami. Pierwszą żoną Kopiczyńskiego była Maria Chwalibóg ("Nikodem Dyzma", "Carte Blanche"). Z drugą żoną, Ewą Żukowską ("Złotopolscy", "Doktor Judym"), Andrzej Kopiczyński doczekał się córki Katarzyny, która tłumaczyła się w WP.pl ze skromnego grobu swojego taty. Przyznała, że nie chce przyjąć pomocy od rządu:

- Doceniam gest ze strony Ministerstwa Kultury i dziękuję za propozycję. Nie mogę i nie przyjmę pomocy ze strony rządu, którego nie akceptuję. Mój tata z całą pewnością również by sobie tego nie życzył. Nawet jeżeli to miałoby oznaczać spoczywanie pod gałązką świerkową przez lata. Zresztą tak by lubił. Był bardzo skromnym człowiekiem, kochał przyrodę, spokój, wieś i wszystko co proste i naturalne. Gdyby sam miał wybierać miejsce pochówku, raczej byłoby to gdzieś pod drzewem i kamieniem niż w grobowcu. To mój ojciec, znałam go.

Jednak i drugie małżeństwo aktora "Czterdziestolatka" zakończyło się rozwodem. Ostatnią, trzecią żoną Kopiczyńskiego była Monika Dzieniesiewicz-Olbrychska. Ich małżeństwo trwało 30 lat! Była to wielka miłość.

Monika Dzieniesiewicz-Olbrychska była przy nim do końca

Trzecia żona Kopiczyńskiego, trwała przy ukochanym do końca. Gdy zachorował na Alzheimera, opiekowała się nim aż do czasu wielkiej tragedii. Kobieta zmarła kilka miesięcy wcześniej niż jej mąż, 25 czerwca 2016 roku, na udar mózgu. Do ostatnich dni opiekowała się swoim chorym mężem, któremu z dnia na dzień coraz trudniej było rozpoznać swoich bliskich. Monika Dzieniesiewicz-Olbrychska dostała udaru w samochodzie, od razu została przewieziona do szpitala, gdzie przeszła operację. Niestety aktorka nie wybudziła się po zabiegu. Ze względu na zły stan zdrowia Andrzej Kopiczyński nie mógł uczestniczyć w pogrzebie małżonki. Po jej śmierci został sam. Zmarł w październiku 2016 roku.

Nowy grób Andrzeja Kopiczyńskiego na Powązkach
Sonda
Lubisz oglądać "Czterdziestolatka"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany