Eurowizja Junior 2022

Eurowizja Junior 2022: wiemy, kto będzie reprezentował Polskę. Co słychać u poprzednich uczestniczek konkursu?

2022-11-22 15:18

Eurowizja Junior 2022 zbliża się wielkimi krokami. W tym roku nasz kraj będzie reprezentowała 11-letnia Laura Bączkiewicz. Polska ma na swoim koncie dwa sukcesy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Co słychać u poprzednich uczestniczek? Sprawdź w naszym artykule!

Eurowizja Junior 2022 zbliża się wielkimi krokami! 20. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu, czyli stolicy Armenii. Nasz kraj będzie reprezentowała 11-letnia Laura Bączkiewicz z Konina. Dziewczynka zachwyciła widownię w finale "Szansy na sukces", który miał miejsce 25 września. Laura najpierw zaśpiewała utwór Lady Gagi "Hold my hand", a później swoją autorską piosenkę "To the moon". 11-latka była również jednym z gości specjalnych podczas finału 13. edycji "The Voice of Poland". Publiczność nagrodziła jej występ gromkimi brawami. Nic dziwnego, dziewczynka, mimo bardzo młodego wieku, ma potężny głos!

Eurowizja Junior 2022. Kto z Polski wystąpił w poprzednich edycjach konkursu?

Polska odniosła już kilka sukcesów podczas Eurowizji Junior. W 2018 roku pierwsze miejsce zajęła Roksana Węgiel, która miała wówczas 13 lat. Dziś dziewczyna jest już prawie pełnoletnia i ma na swoim koncie kolejne sukcesy. "Roxie" w czerwcu 2019 roku wypuściła swoją pierwszą płytę, która w lutym 2020 pokryła się platyną. Dziewczyna ma też na koncie pierwszą trasę koncertową, liczne występy na ważnych konkursach muzycznych i festiwalach. Jesienią 2021 roku Roksana była również jedną ze współprowadzących program "You Can Dance – Nowa generacja".

W 2019 roku Eurowizję Junior zwyciężyła 12-letnia wówczas Viki Gabor. Dziś dziewczyna ma 15 lat i odnosi kolejne sukcesy. We wrześniu 2020 roku wydała swój debiutancki album studyjny pt. "Getaway (Into My Imagination)", a potem zasiadła w jury pierwszego półfinału "Szansy na sukces", wyłaniającego reprezentanta Polski w 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Wiosną 2022 Viki wzięła udział w 16. edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo" i zajęła 4. miejsce. Dziewczyna występowała również podczas ważnych festiwali, konkursów i koncertów. Jej najnowsza płyta "ID" miała premierę 18 listopada 2022 roku.

W 2020 roku reprezentantką Polski była 10-letnia wówczas Alicja Tracz. Niestety, dziewczynce nie udało się powtórzyć sukcesu Roksany Węgiel i Viki Gabor. Zajęła dopiero 9. miejsce. Alicja nie zrezygnowała jednak z marzeń o karierze muzycznej. W styczniu 2022 roku 12-latka wypuściła piosenkę "S.O.S", a w marcu utwór "Nic nie musisz". We wrześniu była jedną z jurorek "Szansy na sukces".

W 2021 roku nasz kraj reprezentowała 13-letnia wówczas Sara James, która ostatecznie zajęła 2. miejsce. Dziś 15-latka ma na swoim koncie ogromne sukcesy, których może jej pozazdrościć niejeden doświadczony wokalista. Wiosną 2022 roku wzięła udział w przesłuchaniach do "America's Got Talent" i otrzymała złoty przycisk, co zagwarantowało jej miejsce w półfinale konkursu. Mimo że nie wygrała, występ w programie sprawił, że zyskała ogromną popularność, a jej kariera nabrała rozpędu. W styczniu 2023 roku Sara będzie uczestniczką specjalnej edycji amerykańskiego "Mam talent!", w której pojawią się zwycięzcy i finaliści poprzednich sezonów, a także osoby, które były "sensacjami".

Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci reprezentowały również: Katarzyna Żurawik (2003), grupa KWADro (2004), Olivia Wieczorek (2016) i Alicja Rega (2017). W latach 2005-2015 Polska nie uczestniczyła w Eurowizji Junior ze względu na słabe wyniki w poprzednich latach.

Zobacz wszystkie reprezentantki Polski na Eurowizji Junior w naszej galerii!

Sonda
Eurowizja Junior 2022. Czy będziesz oglądać?