Elżbieta Wieczorkowska i jej grób na Starych Powązkach w Warszawie

i

Autor: mat. archiwalny Zapomniani aktorzy. "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie"

Grób aktorki "Czterdziestolatka" w STRASZNYM stanie. (Nie)zapomniani WIDEO

2020-07-01 21:10

Spacerując po Starych Powązkach w Warszawie, można oglądać piękne i odrestaurowane grobowce zasłużonych Polaków. Niestety wiele mogił ciągle wymaga renowacji. Na najstarszej stołecznej nekropolii są też miejsca wiecznego spoczynku, o których praktycznie zapomniano, chociąż od śmierci danej osoby nie minęło jeszcze pół wieku. Tak jest w przypadku pewnej aktorki znanej z serialu "Czterdziestolatek". Jej zaniedbany grób niezwykle smuci. W najnowszym odcinku "(Nie)zapomnianych" odwiedziliśmy groby mistrzów drugiego planu i epizodu. Wielu z nich zmarło w zapomnieniu, a ich pogrzeby były niezwykle skromne.

Lucyna Winnicka (+84 l.) – aktorka, która z wykształcenia była także prawniczką.  Z kariery filmowej zrezygnowała w drugiej połowie lat 70. I zajęła się medycyną niekonwencjonalną z Dalekiego Wschodu.  Była także dziennikarką „Przekroju” i współzałożycielką Transparency International Polska. Ostatnie lata życia spędziła w domu spokojnej starości w Palmirach pod Warszawą. Winnicka była drugą żoną reżysera Jerzego Kawalerowicza (+85 l.), którego poznała na planie filmu „Pod gwiazdą frygijską”. Potem aktorka występowała w innych filmach męża – m.in. w „Pociągu”, „Matce Joannie od Aniołów” i „Grze”. Para miała córkę Agatę i syna Piotra. Jej małżeństwo z twórcą „Faraona” zakończyło się rozwodem, po tym jak Kawalerowicz pracując we Włoszech nawiązał romans z aktorką Lisą Gastoni (85 l.). Pogrzeb Winnickiej na Starych Powązkach był bardzo skromny. Uczestniczyło w nim tylko kilkanaście osób, w tym aktorka Irena Karel (77 l.) i piosenkarz Edward Hulewicz (83 l.). Aktorka spoczęła w grobowcu (kw. 297/3/14-15), w którym pochowany jest ojciec aktorki, ojciec Kawalerowicza oraz syn reżysera Jacek (+36 l.). Sam Jerzy Kawalerowicz pochowany jest na Powązkach Wojskowych. 

Wojciech Cacko-Zagórski (+87 l.) – aktor znany z kultowej roli „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. Ponadto wystąpił w takich produkcjach jak: „07 zgłoś się”, „Znachor”, „Kariera Nikodema Dyzmy” i „Konopielka”. Wiadomość o jego śmierci pojawiła się dwa tygodnie po jego śmierci, w dniu pogrzebu na Starych Powązkach w Warszawie (kw. 134/2/27).

Wojciech Skibiński (+86 l.) – aktor znany z ról drugoplanowych i epizodycznych.  Wystąpił w takich produkcjach jak: „Pociąg do Hollywood”, „Kingsajz”, „Tygrysy Europy” i „Bulionerzy”.  Aktor zmarł w zapomnieniu. Wiadomość o jego śmierci podał tylko niszowy portal zajmujący się teatrem. Było to dzień przed pogrzebem Skibińskiego na Starych Powązkach w Warszawie (kw. 252/2/15).

Jerzy Próchnicki (+85 l.) – aktor znany z roli Kisiela w „M jak miłość”. Wystąpił także w „Rozmowach kontrolowanych” i „Domu”. Zmarł w 2016 roku i został pochowany na Starych Powązkach w grobie rodzinnym (kw. 186/3/20/21). Wiadomość o jego śmierci pojawiła się w mediach dzień po jego pogrzebie. 

Maleńki grób aktora "M jak miłość". Gwiazdy zmarłe na straszne choroby. (Nie)zapomniani WIDEO

Elżbieta Wieczorkowska (+71 l.) - aktorka, najbardziej znana z roli Ryszardy Puciaty, koleżanki z pracy Magdy Karwowskiej, w serialu „Czterdziestolatek”. Podczas okupacji została wysiedlona z Poznania do Warszawy, gdzie przez całą wojnę zarabiała na życie jako kelnerka w gospodzie Włóczęgów. Wystąpiła także w jedynym jawnym teatrze „Tombola". Po wojnie grała w Teatrze Powszechnym i Teatrze Narodowym. Na emeryturę przeszła w 1976 roku, cztery lata przed śmiercią. Aktorka pochowana jest na Starych Powązkach w Warszawie. Jej grób (kw. 101/6/11) jest skromny zaniedbany, porasta chwastami, a tabliczka z imieniem i nazwiskiem jest prawie niewidoczna. 

Zaniedbany grób aktorki "Czterdziestolatka". (Nie)zapomniani

Andrzej Stockinger (+65 l.) – aktor najbardziej znany z roli palacza w „Misiu” Stanisława Barei. Był ojcem aktora Tomasza Stockingera i Katarzyny, śpiewaczki operowej,  oraz mężem piosenkarki Barbary Gospodarczyk ps. Barska. W młodości był więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof. Po wojnie rozpoczął studia medyczne w Lublinie, których jednak nie ukończył. Po przerwaniu nauki zaczął pracę w Teatrze Muzycznym w Lublinie. W 1960 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Śpiewał w zespole Czwórka Szacha i występował w kabarecie „Owca” Jerzego Dobrowolskiego. Zmarł w 1993 roku i został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 38 H-4-6).

Anita Dymszówna (+55 l.) była aktorką i córką słynnego przedwojennego gwiazdora polskiego kina Adolfa Dymszy (+75 l.). Nie osiągnęła jednak takiej kariery jak ojciec. Występowała głównie w teatrze, była też członkiem słynnego kabaretu „Dudek”. W 1973 roku, po oddaniu ojca chorego na Alzheimera, do domu opieki w Górze Kalwarii, część środowiska aktorskiego się od niej odwróciła. Niedługo później rozpadło się także jej małżeństwo z aktorem Maciejem Damięckim (76 l.). Aktorka popadła w depresję i wycofała się z życia publicznego, nadużywała także alkoholu. Zmarła na w samotności i zapomnieniu w wieku 55 lat. Nie spoczęła obok ojca i matki Zofii (+74 l.) na Powązkach Wojskowych. Została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 29/B 5/6) w grobie 20-letniego Tomka Grodeckiego zmarłego w 1978 roku. Prawdopodobnie był on wnukiem słynnego Dodka, synem jego córki Wisławy. 

Leonard Andrzejewski (+73 l.) – aktor filmowy i teatralny, najbardziej znany z roli Kazimierza Lermaszewskiego w serialu „Dom”. Wystąpił także w takich produkcjach jak: „Dziewczyna i chłopak”, czy „Przygody pana Michała”. W młodości jako strzelec o ps. Krab walczył w Powstaniu Warszawskim. Należał do batalionu „Gustaw” 4. Kompanii „Harcerska”.

Hanna Lachman (+75 l.) – aktorka znana najbardziej z roli Wandy Jasińskiej w serialu „Dom”. Zagrała także w „Akcji pod Arsenałem”, „Zmiennikach”, czy serialu „Dwie strony medalu” Przez lata była związana z Teatrem Komedia. Pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.

Piotr Zaborowski (+27 l.) – aktor teatru STS i Teatru Powszechnego w Warszawie.  Występował także w spektaklach telewizyjnych. Był związany z Komitetem Obrony Robotników. Zmarł w 1978 roku. Niestety nie wiadomo, co było przyczyną śmierci początkującego aktora. Pochowany jest na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Jerzy Łapiński (+79 l.) – aktor znany z roli posła Gromosława Jemioły w serialu „Złotopolscy”. Ponadto wystąpił w takich produkcjach jak: „07 zgłoś się”, „Konsul”, „Radio Romans”, czy „Ojciec Mateusz”. Debiutował w 1960 roku w „Szatanie z siódmej klasy”. Po raz ostatni na ekranie pojawił się w spektaklu telewizyjnym „Inkarno” w 2019 roku.  Aktor naprawdę nazywał się Jerzy Gaździński i nazwisko Łapiński przyjął po dziadku Stanisławie Łapińskim (+76 l.), znanym przedwojennym i tuż powojennym aktorze. Jego matka, aktorka Krystyna Łapińska-Gaździńska popełniła samobójstwo w 1967 roku w wieku 47 lat. W ostatnich latach życia Jerzy Łapiński chorował i bardzo mocno schudł. Pochowany jest na Cmentarzu Bródnowskim, w grobie gdzie spoczywa jego żona Joanna, która pochodziła ze szkockiego rodu Hardie-Douglas, który osiadł w Polsce w połowie XIX wieku. Szwagier Łapińskiego – Jerzy Hardie-Douglas (69 l.) jest posłem Koalicji Obywatelskiej. W grobie na Cm. Bródnowskim pochowani są także: jego matka Blandyna oraz dziadkowie o nazwisku Kosińscy, którzy zmarli w czasie II wojny światowej.

Pogrzeb Jerzego Łapińskiego. Gwiazdor "Złotopolskich" spoczął na Cmentarzu Bródnowskim [ZDJĘCIA]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany