Michał Szpak: Sny się spełniają ZDJĘCIA

2011-07-16 21:15

Mówią o nim: kolorowy ptak. Niebywały talent wokalny, który zmienił Polskę na jeszcze bardziej nietolerancyjną. Michał Szpak (21 l.) nigdy nie ukrywał, że jego celem zawsze była sława. I dotrzymał słowa. Teraz jest gwiazdą!

Jasło, 37-tysięczne miasteczko na południu Polski. To tu w jednym z bloków wychowuje się mały Michał. Mieszka w niewielkim mieszkaniu z rodzicami i trójką rodzeństwa. Wiodą zwyczajne życie, jak każda inna rodzina w tym mieście. Chłopak jako dziecko nie wyróżnia się niczym szczególnym. W wieku 9 lat odkrywa jednak w sobie talent muzyczny. Występując w tamtejszym Domu Kultury, wygrywa konkurs na pastorałki.

- Już wtedy wiedziałem, że to kocham - wyznaje Szpak. Właściwie to nic dziwnego, bo muzyka zawsze istniała w tej rodzinie. - Oboje rodzice lubią muzykę. Mama śpiewa, gra na gitarze. To jej pasja. Tata śpiewał w chórze. Gdy były rodzinne imprezy, śpiewaliśmy razem - wspomina młody artysta.

Michał jako dziecko bierze lekcje śpiewu. Występuje też w chórze. Pod koniec lat 90. nad rodziną Szpaków zawisły czarne chmury. Popadają w tarapaty finansowe. W końcu mama Michała podejmuje trudną decyzję o wyjeździe do Włoch.

- Byłem w piątej klasie. To było dla mnie bardzo ważne wydarzenie, bo musiałem szybko się usamodzielnić - wspomina Michał. - Musiałem zacząć sprzątać w domu, opiekować się młodszą siostrą. Moje życie nie było tak kolorowe, jaką ja jestem osobą. Wiem, jak to jest, kiedy w domu rodzice mają pieniądze, i wiem, jak to jest, kiedy w ogóle nie mają - opowiadał.

Kiedy ma 14 lat, wyjeżdża po raz pierwszy do Włoch, do mamy. Z miejsca zakochuje się w wielkim, kolorowym świecie. Dostrzega wolność, zupełnie inny styl życia. Zapragnął być taki sam. Przywozi z tej wyprawy mnóstwo kolorowych ciuchów. Zaczyna malować paznokcie, zapuszcza włosy. Stopniowo odnajduje swój image, którego konsekwentnie trzyma się do dziś.

Niestety, z powodu swojego odmiennego wyglądu spotyka się w rodzinnym mieście z wrogością. Ludzie mówią o nim, że jest gejem, transwestytą, odmieńcem. Michał próbuje ignorować zaczepki. - Moją jedyną strategią jest bycie sobą. Czasami jednak pomagał mi brat, który jest bokserem. Nieraz stanął w mojej obronie, a że jest nerwowy, to ręka szybko mu skacze - śmieje się dziś z tego Michał.

W liceum Szpak dołącza do lokalnego zespołu rockowego Whiplash jako wokalista. Zespół co prawda szybko się rozpada, ale Michał już złapał bakcyla. Wie, co chce robić w życiu. Idzie do przodu jak czołg. Kiedy TVN startuje z programem "X Faktor", nie waha się ani chwili.

- Czekałem właśnie na coś takiego w naszym kraju. Nie chciałem rywalizować z cyrkowcami czy małymi dziewczynkami, które wygrywają, bo chcą kupić rodzicom nowy dom - wyznaje Szpak. - Ja nie chcę zostać kimś, kto wygrywa z litości, tylko chcę spełnić siebie - dodaje.

Szybko urasta do miana głównego faworyta show. Wpada w oko jurorom - Majka Sablewska (31 l.) i Kuba Wojewódzki (48 l.) są nim zachwyceni.

- To jest chłopak, który urodził się po to, by być na scenie - twierdzi menedżerka gwiazd.

Finał niestety przegrywa z ulicznym bardem Gienkiem Loską (36 l.), ale i tak otrzymuje 50 tys. zł od jednego ze sponsorów programu.

Nie wygląda i nie czuje się jednak jak człowiek przegrany. Od finału programu zdążył już wystąpić m.in. na Orange Warsaw Festiwal, a w niedzielę będzie w Inowrocławiu ozdobą "Hitów Na Czasie" Radia ESKA. Nie schodzi z okładek kolorowych pism. Udziela dziesiątków wywiadów. Nic dziwnego, że poczuł się już jak prawdziwa gwiazda. Kiedy Sablewska proponuje mu swoje usługi jako menedżerka, Szpak... odmawia.

- Szukam osoby, która będzie mi w stanie poświęcić sto procent swojego czasu - mówi piosenkarz o swojej decyzji. Na swojego menedżera wybiera Dominika Borkowicza (28 l.). To były przyjaciel i menedżer braci Marcina i Rafała Mroczków (29 l.).

- Rozpoczęliśmy współpracę z Michałem i intensywnie pracujemy nad jego debiutancką płytą. Premiera albumu w październiku - zapowiada podekscytowany Dominik.

I tak oto sny chłopca z Podkarpacia zaczynają stawać się rzeczywistością...

Hity Radia ESKA w Inowrocławiu

W niedzielę, 17 lipca o godz. 21.30, na Osiedlu Rąbin w Inowrocławiu na Kujawach wystartują Hity Na Czasie. Na koncercie Radia ESKA i TVP 1 pojawi się mnóstwo gwiazd muzyki, które kochacie.

Zobaczycie superwykonawców. Na scenie pojawią się: Robert M, Andrzej Piaseczny, Laurent Wery, Michał Szpak, Amna, Ania Wyszkoni, Sylwia Grzeszczak, Corina, Ania Ash, Honey oraz zespoły The Nycer, Kalwi & Remi, Enej, Ell & Nikki, Mirami, Feel i Chemia. Musicie przyznać, że jest w czym wybierać.

Pamiętajcie, wstęp jest wolny!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE