Retro seriale

Jak ma na imię Anna Seniuk? Po serialu "Czterdziestolatek" to nie jest takie oczywiste

2022-07-25 2:18

„Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień…” - śpiewał w czołówce serialu „Czterdziestolatek” Andrzej Rosiewicz. I chociaż trudno w to uwierzyć, od premiery pierwszego odcinka minęło już 47 lat. Wciąż jednak pozostaje to jedna z ulubionych produkcji polskich widzów. Głównego bohatera - inżyniera Stefana Karwowskiego (Andrzej Kopiczyński) poznajemy w dniu jego 40. urodzin.

Serialowy "Czterdziestolatek" przeżywa wszystkie symptomy związane z kryzysem wieku średniego: martwi się o pracę, nawiązuje romans z młodszą kobietą, próbuje rzucić palenie. Przy mężczyźnie cierpliwie trwa żona - Magda Karwowska (Anna Seniuk), a rodzinnym zawirowaniom przygląda się dwójka dzieci: Jagoda (Grażyna Woźniak) i Marek (Piotr Kąkolewski, który go grał, nosił perukę, o czym nie wszyscy wiedzą). Karwowscy mieszkają w Warszawie przy ul. Pańskiej i są właścicielami fiata 126p. 

Dalsze losy „Czterdziestolatka”, czyli romans inżyniera Karwowskiego

Ogromna popularność serialu była impulsem do powstania filmu „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”. Do dobrze znanych aktorów dołączyła popularna wokalistka - Irena Jarocka, wcielając się w postać gwiazdy estrady - Ireny Orskiej. Między nią a inżynierem Karwowskim zaczyna rodzić się uczucie… Kiedy wyjeżdżają za miasto, Stefan wyznaje jej miłość, przekonany, że zwiążą się na stałe. Przerażona tą perspektywą Irena ucieka.

Po powrocie do domu Karwowski wyznaje wszystko żonie i postanawia wrócić do dawnego życia. W 1993 roku Jerzy Gruza postanowił wskrzesić bohaterów serialu w kontynuacji „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Karwowski traci pracę, Jagoda jest żoną francuskiego biznesmena, Marek ma dzieci z różnych związków… I chociaż produkcja cieszyła się uznaniem widzów, nie zbudziła większego entuzjazmu.

Co niektórzy twierdzą, że trafiła na zły czas - Polacy byli wtedy zafascynowani amerykańskim kinem. Powstało 15. odcinków, ale nie przeszkodziło to Jerzemu Gruzie myśleć o kolejnej kontynuacji - projekt „Studenci” miał opowiadać o Stefanie i Magdzie, którzy studiują na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. "Czterdziestolatek" doczekał się swojego ronda w Warszawie na pograniczu Śródmieścia i Ochoty, u zbiegu Alei Jerozolimskich, ul. Chałubińskiego oraz alei Jana Pawła II. Rondo to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, nad którym pracował inżynier Stefan Karwowski.

Przeczytaj także: Rodowicz przez serial "Czterej pancerni i pies" straciła 37 tys. zł! Raksa i Gajos przeklinali produkcję...

Kobieta pracująca, czyli Irena Kwiatkowska w „Czterdziestolatku”

„...ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”, mówiła bohaterka grana przez Irenę Kwiatkowską, która pojawiała się we wszystkich odcinkach w najmniej spodziewanym momencie, wykonując za każdym razem inny zawód. Według słów z pierwszego odcinka, Kobieta Pracująca miała mieć „równo 32 lata”, a jej postarzały wygląd miał być właśnie efektem ciężkiej pracy. W rzeczywistości, grająca ją aktorka miała 62 lata. W serialu „Czterdziestolatek” i filmie pokazanych lub wymienionych jest kilkadziesiąt stanowisk, lub zajęć, których się imała - wśród nich były: listonoszka, kominiarz, jednoosobowa „trójka szkolna”, barmanka, młodsza fryzjerka czy operator koparki.

Zobacz: Choroba alkoholowa przekreśliła karierę wielkiego aktora. Zyskał na tym Witold Pyrkosz! Nieznane kulisy serialu "Alternatywy 4"

Fani mylą Annę Seniuk z Magdą Karwowską

Anna Seniuk do dziś utożsamiania jest z rolą Magdy Karwowskiej. Do tego stopnia, że wielbiciele jej talentu mówią do niej „pani Magdo”.

To był bardzo dobry serial. Ja jestem szczęśliwa, że mogłam w nim zagrać. Całkiem niedawno na spotkaniu z publicznością prowadząca je pani tak mnie zapowiedziała: „Proszę państwa, dziś na scenie Magdalena Seniuk”. Ja się nie zżymam, ani nie gniewam, kiedy ludzie tak się mylą. Do tej pory mam też kontakt z dziećmi z „Czterdziestolatka”: moją drugą córką Mirellą Kurkowską - Jagódką - i Piotrkiem Kąkolewskim, czyli Mareczkiem - powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów Seniuk. 

 

Nowy grób Andrzeja Kopiczyńskiego na Powązkach
Sonda
Lubisz oglądać "Czterdziestolatka"?
Nasi Partnerzy polecają