Ryszard Filipski nie żyje. Legendarny Hubal został pochowany. Nowe fakty

2021-10-28 18:03

Nie żyje Ryszard Filipski. Polski aktor, reżyser filmowy i teatralny odszedł w wieku 87 lat. Informację potwierdził Marek Lubiński, Klub Myśli Polskiej. Ryszard Filipski wystąpił w licznych kultowych polskich produkcjach serialowych i filmowych, m.in. w filmie "Hubal". Odszedł 22 października, długo ukrywano jednak informację o jego śmierci. Nowe fakty w wideo na końcu artykułu.

Ryszard Filipski zapisał się w pamięci widzów jako odtwórca roli wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z "Potopu" reżyserowanego przez Jerzego Hoffmana w 1974 roku. Przez lata grał też w serialu "Kryminalni". Ryszard Filipski widzom kina zapadł w pamięci także za sprawą roli w filmie "Hubal" w reżyserii Bohdana Poręby. To jednak nie wszystkie role aktora. Jak podaje portal mazopolska.pl nie żyje Ryszard Filipski, polski aktor i reżyser. Zmarł 22 października, a pogrzeb odbył się cztery dni później. Jednak dopiero teraz informacja trafiła do mediów. Takie było bowiem życzenie samego aktora.

"Bardzo smutna wiadomość. Ryszard Filipski nie żyje. Zmarł 22 października 2021 r. po długiej chorobie. Miał 87 lat. Wolą zmarłego było odejść bez medialnego rozgłosu. Z tego powodu Jego pogrzeb odbył się 26 października w otoczeniu najbliżej rodziny. Jego rola stworzona w filmie „Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby wpisała się na trwałe do polskiego filmu i na zawsze pozostanie w naszej pamięci", czytamy na profilu majorhubal.pl 

O śmierci Ryszarda Filipskiego Marek Lubiński napisał w Klubie Myśli Polskiej:

Z ogromnym smutkiem pragnę zawiadomić, iż w piątek, 22 października 2021 roku zmarł po długiej chorobie Ryszard Filipski. Miał 87 lat. Skromny i cichy pogrzeb odbył się we wtorek, 26 października, zgodnie z ostatnią wolą Ryszarda, który chciał odejść z tego świata spokojnie i bez medialnego rozgłosu, jedynie w otoczeniu najbliższej rodziny- żony i dzieci. Dlatego też przekazuję tę smutną wiadomość dopiero dzisiaj. Niech odpoczywa w pokoju!”.

WIĘCEJ: Śmierć Ryszarda Filipskiego wstrząsnęła fanami. Liczne wspomnienia i kondolencje

Występował w polskich produkcjach filmowych i serialowych. Zapisał się w pamięci widzów kilkoma głośnymi, charakterystycznymi rolami. Jedną z nich był Hubal z filmu Bohdana Poręby z 1973 roku. Ryszard Filipski odtworzył również postać wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z "Potopu". Przez lata występował w "Kryminalnych", gdzie tchnął życie w wymyślonego przez scenarzystów, inspektora Ryszarda Grodzkiego. To jednak nie koniec produkcji, w których aktor występował. Filipski grał także w teatrze. Występował w założonym przez siebie eref-66. Pod koniec lat 70. XX wieku pełnił także funkcję dyrektora Teatru Ludowego w Nowej Hucie (1975–1979), następnie kierownika Zespołów Filmowych "Kraków" (1980–1981) i "Iluzjon" (1982–1987).

Zobacz także: Nie żyje Krzysztof Kiersznowski!

Ryszard Filipski nie żyje. Życie, role, opinie

Ryszard Filipski urodził się we Lwowie 17 lipca 1934 roku. W tym roku skończył 87 lat. Przez całe życie wcielił się w liczne role. Występował w takich produkcjach jak "Stawka większa niż życie", "Pitbull", "Stara baśń", "Popioły", "Król Maciuś I" czy "Nikodem Dyzma". Był powszechnie znany w świecie filmowym, głośno mówiło o nim wiele gwiazd. Tak oceniła Ryszarda Filipskiego Hanna Krall przy okazji filmu "Krótki dzień pracy": - To był okropny człowiek, ale wspaniały aktor. Kieślowski nie lubił Filipskiego, nie znosił jego poglądów, poza tym bał się, że Filipski siłą swojego talentu zjedna sympatię widza i stanie się w filmie kimś w rodzaju samotnego szeryfa, oblężonego przez wrogi tłum. Wziął innego aktora. (Tadeusz Sobolewski, Bajka o ludziach. Rozmowa z Hanną Krall, Kino, nr 2/405/2001)

Również Bogusław Linda mówił o Filipskim: - Wtedy zorientowałem się, że to, co mnie tak drażni w polskich filmach, to fakt, że nikt tam nie gra normalnie, tylko grają, jakby grali nadal dla siódmego rzędu! Czyli to jest granie teatralne. Jedynym, który tego nie robił, był Ryszard Filipski. Wspaniały, niewykorzystany aktor. (Magda Umer. Zły chłopiec. "Sukces", maj 2010. Warszawa: Wydawnictwo "Przekrój")

allowFullScreen="true">
Sonda
Pamiętacie Ryszarda Filipskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają