Maja Staśko

i

Autor: Marcin Wziontek / Super Express Maja Staśko

Nierówność płci

Aktywistka Maja Staśko zbanowana na Facebooku! Przyczyną cenzura i kwestia nierówności płci

2022-11-27 16:56

Aktywistka Maja Staśko za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że serwis społecznościowy Facebook "zbanował" ją za publikację treści niezgodnych z regulaminem. Co takiego zamieściła aktywistka?

Aktywistka Maja Staśko zbanowana przez Facebooka

Aktywistka Maja Staśko poinformowała na Twitterze o tym, że jej profil na portalu społecznościowym Facebook został "zbanowany" (tymczasowo zablokowany). Przyczyną takiego działania była fotografia zamieszczona przez Maję Staśko. Zdjęcie inspirowane rzeźbą "Wenus z Milo" odsłaniało zbyt wiele jak na facebookowe standardy. W związku z tym za naruszenie regulaminu w kategorii "nagość" konto aktywistki zostało zablokowane.

"Dostałam bana na Facebooku, bo... KOBIECE SUTKI. Czy inspirację do zdjęcia, czyli Wenus z Milo, Facebook też każe cenzurować? A męskie sutki?" - napisała na Twitterze Maja Staśko. 

"Cycki i sutki mamy wszyscy". Problem z uprzedmiotawianiem 

"Cycki i sutki mamy wszyscy – kobiety, mężczyźni, osoby niebinarne. A jednak tylko sutki wyglądające jak kobiece są zakrywane. Mężczyźni, których sutki po prostu są, mogą się z nimi dowolnie obnosić, podczas gdy kobiety, które tymi sutkami często karmią dzieci i pozwalają im przetrwać – mają je zasłaniać. Gdzie tu logika?" - pisała w swoim artykule "Pokaż cycuszki? Czas na koniec niesprawiedliwości i cyckową rewolucję" na łamach Krytyki Politycznej.

Czy Facebook boi się kobiecych piersi?

Jak informuje portal tech.wp.pl regulamin Facebooka w sekcji poświęconej nagości i pornografii mówi, że kobiece sutki są zakazane, tak samo jak czynności seksualne (nawet przez ubranie), menstruacja albo kanibalizm. Nie wolno publikować między innymi takich treści:

  • Nieosłonięte kobiece sutki – nie dotyczy następujących kontekstów: karmienie piersią, poród i chwile po porodzie, związanych ze zdrowiem (np. blizny po zabiegu mastektomii, profilaktyka raka piersi czy operacja zmiany płci) lub akcje protestacyjne.
  • Stymulowanie nagich sutków ludzkich
  • Ściskanie kobiecych piersi, o ile nie jest to karmienie piersią

W związku z jawnym przejawem dyskryminacji w Internecie pojawiło się wiele akcji protestacyjnych - w tym prawdopodobnie najbardziej znana pod nazwą "Free the Nipple" - "Uwolnić sutki", w której udział wzięły kobiety - w tym znane i lubiane - z całego świata.

Sonda
Czy uważasz, że cenzurowanie kobiecych sutków jest w porządku?
Listen to "Jak walczyć z molestowaniem w miejscach publicznych? [DROGOWSKAZY]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany