Akcja #sadziMY

Prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą zakasali rękawy i... posadzili sosny

2023-10-03 17:30

We wtorek 3.02 prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą ruszyli do lasu. Zamiast eleganckiego garnituru i stylowej garsonki królowały dziś sportowe buty i wygodne dżinsy. A wszystko za sprawą szczytnej akcji #SadziMY. Dzięki niej tylko jednego dnia w Nadleśnictwie Suchedniów przybyło kilkanaście tysięcy drzewek [ZOBACZ GALERIĘ]

#sadziMY 2023: 11 tysięcy drzew posadzonych tego jednego dnia 

- Las to azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy; trzeba popularyzować ich sadzenie - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął we wtorek udział w akcji #sadziMy na terenie Nadleśnictwa Suchedniów w woj. świętokrzyskim. Jak powiedział, tak zrobił. Razem z pierwszą damą zakasali rękawy i tylko tego jednego dnia zasadzili kilkadziesiąt młodych sosenek.

Już po raz piąty we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju, w dniach 2-3 października, odbyła się akcja #sadziMy. Inicjatywa ma na celu zachęcenie Polaków do sadzenia drzew, także poza lasami. W ramach narodowego sadzenia drzew, przygotowano milion sadzonek różnych drzew i krzewów. Akcja organizowana jest z inicjatywy pary prezydenckiej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W jej ramach przez dwa dni każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. - Przez te dni w 430 nadleśnictwach na terenie całego kraju dostępne są sadzonki, które każdy może wziąć i zasadzić - podkreślił prezydent Duda. Łącznie udało się tego dnia zasadzić 11 tysięcy sosen!

 Leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie

Prezydent przypomniał, że polscy leśnicy sadzą rocznie pół miliarda drzew. - Co ogromnie mnie cieszy - lasów przybywa. Mamy spektakularny wzrost areału leśnego w przestrzeni europejskiej, a pewnie nawet światowej - wskazywał. Jak zaznaczył, po II wojnie światowej 20 proc. polskiego terytorium porastały lasy, a obecnie jest to ok. 30 proc. - To jest ogromny postęp - zaznaczył.

- Las to jest miejsce, gdzie można przyjść, wyciszyć się, odpocząć. Las to jest azyl, ostoja i miejsce ukojenia. Las to też miejsce, które poprzez życie drzew realizuje wspaniałe procesy przyrodnicze, takie jak oczyszczanie powietrza, filtrowanie go czy magazynowanie Co2 i tym samym ochrona klimatu - mówił Duda. - Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebne są lasy. Tyle dzisiaj się mówi o ochronie klimatu. Tymczasem jednym z najlepszych sposobów ochrony klimatu są właśnie areały leśne - wskazywał.

 Prezydent podkreślił, że trzeba popularyzować sadzenie lasów oraz pokazywać, że systematycznie zwiększająca się ich ilość jest efektem ciężkiej pracy leśników i wszystkich, którzy w tym pomagają.

 Akcja #sadziMY została zainaugurowana w 2019 r. przez prezydenta Dudę w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez huragan 100-lecia, który wystąpił na terenie Polski w 2017 roku. Huragan był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.

Prezydent Andrzej Duda tańczy poloneza na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

Geografia na 6-stkę. To wiedzą nawet uczniowie podstawówki

Pytanie 1 z 10
Która rzeka w Polsce jest najdłuższa?
Nasi Partnerzy polecają