Działkowcy przerażeni! Zabierają nasze ogródki!

2013-05-17 4:45 JK|korz|Mrok

Czarna rozpacz ogarnęła działkowców. Mimo że nie przyjęto jeszcze żadnej z ustaw regulujących działalność rodzinnych ogrodów działkowych, oni już tracą swoje kawałki zieleni. I nie są to wcale pojedyncze przypadki!

Pięćdziesiąt siedem ogródków działkowych w Toruniu. Kolejne 140 w Poznaniu i 18 w Rzeszowie. Jak informuje "Rzeczpospolita", to tylko niektóre z decyzji sądów, wskutek których działkowcy stracili pieczołowicie pielęgnowane przez siebie ogródki. A takich spraw jest dużo więcej.

>>> PO chce zniszczyć działkowców. DZIAŁKOWCY nie poddadzą się BEZ WALKI!

Łącznie roszczenia byłych właścicieli terenów, na których położone są ogrody, lub ich spadkobierców obejmują 1370 hektarów! W skład tego wchodzi około 20 tys. działek na Mazowszu i w Warszawie. Z roszczeniami występują też miasta. Sama stolica domaga się zwrotu 750 ha.

- W stosunku do naszego ogrodu roszczenia obejmują prawie 100 proc. powierzchni. A mówimy o największym ogrodzie w stolicy, 36 hektarach. Jest tu 1040 działek - stwierdza Jan Gralewicz, prezes ROD Paluch Miejski.

I jak tłumaczy, nie ma wątpliwości, że zielone dotychczas płuca miasta szybko zamienią się w kolejne osiedle lub miejsce pod magazyny. - To atrakcyjne tereny. Deweloperzy bez wątpienia się nim zainteresują - wyjaśnia.

Podobne zmartwienia towarzyszą Barbarze Frydrychewicz z ROD Waszyngtona na warszawskiej Pradze. - Byli właściciele domagają się zwrotu terenu położonego w samym centrum ogrodu - wyjaśnia. Jednak najbardziej obawia się, że już niedługo jej ogród może zamienić się centrum handlowe, kompleks biurowy lub osiedle.

- Na razie władze dzielnicy zapewniają nas, że nic nam nie grozi. Ale nie wiadomo, co będzie w przyszłości - tłumaczy. Chodzi o ustawy regulujące działanie rodzinnych ogródków działkowych. W Sejmie obecnie złożone zostały cztery projekty. Obywatelski, za którym stoi PZD, kolejny dokument jest autorstwa PO, następne SLD oraz Solidarnej Polski. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie projekt partii rządzącej jest faworytem do uchwalenia. A zdaniem działkowców sprawi on, że stracą oni prawa do użytkowanych gruntów.

Chcą przejąć działki!

1375 hektarów wynoszą roszczenia byłych właścicieli do terenów działkowych

750 hektarów odzyskać chce m.st. Warszawa

55 tys. hektarów to całkowita powierzchnia wszystkich ROD

966 tys. - tyle działek znajduje się na tej powierzchni 4 mln osób korzysta z ROD

Najnowsze