Polski lek na koronawirusa nieskuteczny? Naukowcy kwestionują leczenie osoczem

2021-01-18 23:02 Michał Michalak
Polski lek na koronawirusa nieskuteczny? Naukowcy kwestionują leczenie osoczem
Autor: jarmoluk/cc0/Pixabay.com Polski lek na koronawirusa nieskuteczny? Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego kwestionują leczenie osoczem

Polski lek na koronawirusa nieskuteczny? Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali wyniki badań, jakie przeprowadzili na ponad 10 tys. pacjentów. W grupie, która była leczona osoczem, zmarło tyle samo osób co wśród osób leczonych w standardowy sposób. Nad polskim lekiem na koronawirusa, właśnie na bazie osocza, pracuje obecnie firma Biomed-Lublin.

Polski lek na koronawirusa nieskuteczny? Naukowcy kwestionują leczenie osoczem

Jak informuje money.pl, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali wyniki badań, z których wynika, że leczenie osoczem pacjentów z koronawirusem wcale nie przynosi lepszych rezultatów niż standardowe postępowanie z zarażonymi. W ich badaniu wzięło udział ponad 10 tys. osób - w ciągu 28 dni w grupie leczonej osoczem zmarło tyle samo osób co w drugiej grupie.

Czytaj też: Pogrzeb Waldemara Chrostowskiego. Kierowca ks. Popiełuszki mógł zginąć już prawie 40 lat temu

Jak informuje money.pl, nad polskim lekiem na koronawirusa, wykorzystującym osocze, pracuje obecnie firma Biomed-Lublin. Czy badania naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego - choć wstępne - mogą wpłynąć na jego powstanie?

- Tym doniesieniom na pewno trzeba się przyglądać. Jednak czymś innym jest osocze, a czymś innym jest produkt z osocza ozdrowieńców zawierający wyizolowane, skondensowane, wystandaryzowane co do stężenia przeciwciała specyficzne zamknięte w ampułce - mówi money.pl p.o. prezesa Biomed-Lublin Piotr Fic.

Jak dodaje, polski lek na koronawirusa będzie zawierał dużo większą dawkę przeciwciał niż osocze, co może z kolei wpływać na skuteczność terapii. To samo dotyczy momentu podania preparatu, który pacjent powinien przyjąć w pierwszych dniach od zakażenia COVID-19.

- W późniejszej fazie choroby, gdy stan pacjenta jest już ciężki i np. wymaga podłączenia do respiratora, podanie przeciwciał mija się z celem, ponieważ wirus stopniowo znika z organizmu, a chory w kolejnych tygodniach choroby walczy już ze skutkami zakażenia, takimi jak np. niewydolność oddechowa czy zapalenie płuc a nawet burza cytokinowa - mówi money.pl Fic.

Czytaj też: Ciało turysty w Chatce pod Śnieżnikiem! Ratownicy pracowali od rana do wieczora [ZDJĘCIA]

Badania kliniczne nad polskim lekiem na koronawirusa mają się zakończyć za 3-4 miesiące. Nadzoruje je Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, który korzysta z grantu od Agencji Badań Medycznych.

Marzną na siarczystym mrozie żeby zapisać się na szczepienie

Super Raport 18.01 (Goście: Radosław Sikorski - Eurodeputowany PO, Artur Dziambor - Konfederacja)

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Najnowsze