Putin pojechał do Rostowa nad Donem, by pokazać, że ma pod kontrolą reżim i wojsko

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie

Co piąty Rosjanin chce zapytać Putina o jedną rzecz. Nie będzie zadowolony!

2023-12-09 5:10

Rosjanie w badaniach opinii publicznej wyraźnie wykazują oznaki zniecierpliwienia ciągnącą się wojną na Ukrainie - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), powołując się na sondaż niezależnego Centrum Lewady. Najczęstsze kwestie, które chcieliby poruszyć obywatele Federacji Rosyjskiej w rozmowie z Putinem, dotyczą właśnie "specjalnej operacji wojskowej".

O to Rosjanie chcą zapytać Władimira Putina. To nie są wygodne pytania

Mimo trwającej wojny na Ukrainie, sankcji i likwidowania w Rosji popularnych sklepów czy barów szybkiej obsługi poparcie dla Władimira Putina w kraju nie zmalało. Tak wynika nawet z sondaży niezależnego Centrum Lewady. Nie zmienia to jednak faktu, że Rosjanie w badaniach opinii publicznej wyraźnie wykazują oznaki zniecierpliwienia ciągnącą się wojną na Ukrainie - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), powołując się właśnie na Centrum Lewady. Najczęstsze kwestie, które chcieliby poruszyć obywatele Federacji Rosyjskiej w rozmowie z Putinem, dotyczą właśnie "specjalnej operacji wojskowej". Najwięcej osób, 21 proc., chciałoby zapytać o termin zakończenia konfliktu.

"Kiedy zakończy się mobilizacja?", "kiedy zakończy się specjalna operacja wojskowa?"

"Kiedy nastąpi pokój?", "kiedy zwyciężymy?", "kiedy zakończy się mobilizacja?", "kiedy zakończy się specjalna operacja wojskowa?" - brzmiały propozycje pytań podawane przez Rosjan. "Sondaż wskazuje, że społeczeństwo rosyjskie nadal stawia pytania na temat zakończenia i wyniku wojny i mobilizacji oraz perspektyw pokoju, mimo zabiegów władz rosyjskich, by stłumić wypowiedzi antywojenne i protesty przeciwko mobilizacji" - komentuje ISW. Jakie inne pytania chcieli zadawać Rosjanie Putinowi? 20 proc. powiedziało, że nie wie, 8 proc. chciało rozmawiać na temat wysokości emerytur czy służby zdrowia, edukacji, mieszkań. 10 procent zadeklarowało, że nie ma do Putina żadnych pytań.

Sonda
Czy Rosja w dłuższej perspektywie wygra wojnę na Ukrainie?

Quiz wiedzy ogólnej. Czy jesteś geniuszem? Sprawdź swoje IQ w 2 minuty!

Pytanie 1 z 11
Jaki jest pierwiastek kwadratowy z liczby 121?
Rośnie frustracja kierowców tirów czekających na wyjazd z Polski do Ukrainy