Darmowa aborcja dla Polek w Danii!? Ta informacja ROZSIERDZI PiS

2020-10-30 16:25 mw
Kopenhaga
Autor: Witzia/cc0/pixabay.com Kopenhaga

Napięta sytuacja polityczna w Polsce i gigantyczne protesty kobiet w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że dopuszczalność aborcji w wypadku ciężkich wad płodu jest niezgodna z konstytucją, docierają do kolejnych krajów. Tym razem duńscy politycy zapewnili, że w związku z nowym prawem, Polki będą mogły legalnie i nieodpłatnie dokonać aborcji w Danii.

Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał falę protestów w całej Polsce. O napiętej sytuacji rozpisują się zagraniczne media, a niektóre kraje deklarują pomoc tym kobietom, które chcą dokonać aborcji. Jak donosi portal duńskiego dziennika Berlingske socjalistyczna koalicja kilku lewicowych partii politycznych, Czerwono-Zieloni (Enhedslisten), proponuje dać Polkom możliwość aborcji w Danii. Rzecznik ds. zdrowia partii, Peder Hvelplund, stwierdził, że prawo do bezpłatnej aborcji jest podstawowym prawem, które powinny mieć wszystkie kobiety.

Podkreślił, że Polki, by dokonać aborcji wyjeżdżają do Niemiec lub Austrii. - Ważne jest abyśmy również pomogli. Ale musi to być coś, co jest udostępniane bezpłatnie, aby uniknąć nierówności społecznych - wyjaśnił. - Jest to podstawowe prawo kobiet, które wcześniej przebywało w Polsce, a teraz jest im odbierane. I nie możemy po prostu po cichu patrzeć, jak jeden z naszych sąsiadów - który jest nawet członkiem UE - usuwa takie prawo - dodał. Nie wiadomo jednak, kto miałby finansować pomysł Czerwono-Zielonych. 

Dziennik przypomina, że Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł w zeszłym tygodniu, że aborcja płodów z wadami rozwojowymi jest niezgodna z konstytucją. „To otwiera drogę do dalszego zaostrzenia polskiego ustawodawstwa aborcyjnego. (…) Wyrok wejdzie w życie po formalnym zatwierdzeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wiele osób w Polsce w ostatnich dniach masowo protestowało przeciwko zaostrzeniu [prawa]. Obecnie w prawie 38-milionowej Polsce wykonuje się mniej niż 2000 aborcji rocznie. Zdecydowana większość z nich wykonywana jest z powodu uszkodzonych płodów” - napisano. 

dr Mirosław Oczkoś: Kaczyński jest bezradny. Już wie, że nie będzie zbawcą narodu [Super Raport]
Najnowsze