Odwołują Trumpa, wojsko KOCZUJE w Kapitolu

2021-01-14 13:36 mw

Tego jeszcze nie było! Donald Trump (75 l.) zapisał się właśnie w historii świata i Stanów Zjednoczonych, jako pierwszy prezydent USA, któremu postawiono impeachment po raz drugi! Co więcej do soboty tysiące żołnierzy zajmuje Kapitol.

Główny zarzut Izby Reprezentantów to podżeganie do powstania po ataku trumpistów na Kapitol. Aby uznać winę Trumpa, za impeachmentem musi być 2/3 Senatu (67 spośród 100 senatorów). Senat nie zbierze się jednak prędzej niż w pierwszych dniach prezydentury Joe Bidena (79 l.), po 20 stycznia. Co grozi Trumpowi? Konstytucjonaliści się kłócą, bo impeachment dotyczy obecnie urzędującego prezydenta, a nie byłego. Trumpowi może grozić zakaz startowania w kolejnych wyborach i precedensowa sprawa w Sądzie Najwyższym. 

Wydarzenia z 6 stycznia br., w których zginęło 5 osób a kilkadziesiąt zostało rannych, doprowadziły też do tego, że Kapitol, amerykańskie święte miejsce demokracji, jest obwarowano żołnierzami Gwardii Narodowej. W sumie aż 10 tys. żołnierzy czuwa w Kapitolu dzień i noc, a ich służba ma trwać do soboty. 

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Ludzie wolą umierać na COVID niż z głodu
Najnowsze