Papież ogłosił dziesięcioro nowych świętych. To pierwszy raz od początku pandemii!

2022-05-16 13:29
W Watykanie rozpoczęła się w niedzielę rano pierwsza msza kanonizacyjna od początku pandemii
Autor: AP Papież Franciszek celebrował mszę kanonizacyjną

Sześciu mężczyzn i cztery kobiety są już oficjalnie ogłoszeni błogosławionymi. To pięć osób z Włoch, trzy z Francji, po jednej z Holandii i Indii. W niedzielę, 15 maja, w Watykanie, trwała pierwsza od ponad dwóch lat kanonizacja. Na mszę, celebrowaną przez papieża przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych. "Świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości" - mówił Franciszek.

"Kochać to znaczy: służyć i oddać życie. Służyć to znaczy nie stawiać na pierwszym miejscu własnych interesów; odtruwać się z trucizn chciwości i rywalizacji; zwalczać raka obojętności i robaka odnoszenia wszystkiego do siebie" - wygłosił w czasie niedzielnej mszy kanonizacyjnej papież Franciszek. W czasie uroczystości, trwających na placu Świętego Piotra ogłosił świętymi aż dziesięć osób: cztery kobiety i sześciu mężczyzn. Wśród nich znalazło się pięcioro Włochów, trzy osoby z Francji oraz po jednej z Holandii i Indii. Na placu w niedzielny poranek pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych, a także oficjalne delegacje z Holandii, Francji, Algierii i Indii. "Świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości" - podkreślał w czasie mszy papież.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina o skandalicznych słowach papieża Franciszka. Szef MSZ nie miał litości!

Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje

Kogo kanonizował papież Franciszek?

Papież kanonizował holenderskiego franciszkanina Tytusa Brandsmę (1881-1942), męczennika z  obozu Dachau i pioniera prasy katolickiej; Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego trapistę i misjonarza w Afryce; orędownika dialogu między cywilizacjami i religiami, męczennika Łazarza Pillai (1712-1752) z Indii, zwanego Devasahayam. Grono świętych zasilili także Cezary de Bus z Francji (1544-1607), założyciel zgromadzenia Ojców Doktryny Chrześcijańskiej i francuska zakonnica Anne-Marie Rivier(1768-1838)- założycielka Zgromadzenia Ofiarowania Maryi - podaje PAP.

CZYTAJ TAKŻE: Szokujące słowa papieża Franciszka o SEKSIE bez ślubu. Bronił jednego z arcybiskupów?

Sonda
Czy papież Franciszek powinien mocniej zaangażować się w sprawę Ukrainy?

Pierwsi święci od początku pandemii

Kolejna piątka świętych to Włosi: ksiądz z Bergamo Alojzy Maria Palazzolo (1827-1886), duszpasterz młodzieży, założyciel zgromadzeń Braci Świętej Rodziny i Małych Sióstr Ubogich; ksiądz z Neapolu Justyn Maria Russolillo (1891-1955), kapelan wojskowy podczas I wojny światowej, założyciel męskiego zgromadzenia wokacjonistów i żeńskiego wokacjonistek; Maria Franciszka Rubatto (1844-1904), założycielka Sióstr Kapucynek Matki Rubatto; zakonnica z Sycylii Maria od Jezusa Santocanale (1852-1923), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes oraz Maria Dominika Mantovani (1862-1934), współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny. To była pierwsza kanonizacja od początku pandemii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE