W Watykanie rozpoczęła się w niedzielę rano pierwsza msza kanonizacyjna od początku pandemii

i

Autor: AP Papież Franciszek celebrował mszę kanonizacyjną

Papież ogłosił dziesięcioro nowych świętych. To pierwszy raz od początku pandemii!

2022-05-16 13:29

Sześciu mężczyzn i cztery kobiety są już oficjalnie ogłoszeni błogosławionymi. To pięć osób z Włoch, trzy z Francji, po jednej z Holandii i Indii. W niedzielę, 15 maja, w Watykanie, trwała pierwsza od ponad dwóch lat kanonizacja. Na mszę, celebrowaną przez papieża przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych. "Świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości" - mówił Franciszek.

"Kochać to znaczy: służyć i oddać życie. Służyć to znaczy nie stawiać na pierwszym miejscu własnych interesów; odtruwać się z trucizn chciwości i rywalizacji; zwalczać raka obojętności i robaka odnoszenia wszystkiego do siebie" - wygłosił w czasie niedzielnej mszy kanonizacyjnej papież Franciszek. W czasie uroczystości, trwających na placu Świętego Piotra ogłosił świętymi aż dziesięć osób: cztery kobiety i sześciu mężczyzn. Wśród nich znalazło się pięcioro Włochów, trzy osoby z Francji oraz po jednej z Holandii i Indii. Na placu w niedzielny poranek pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych, a także oficjalne delegacje z Holandii, Francji, Algierii i Indii. "Świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości" - podkreślał w czasie mszy papież.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina o skandalicznych słowach papieża Franciszka. Szef MSZ nie miał litości!

Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje

Kogo kanonizował papież Franciszek?

Papież kanonizował holenderskiego franciszkanina Tytusa Brandsmę (1881-1942), męczennika z  obozu Dachau i pioniera prasy katolickiej; Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego trapistę i misjonarza w Afryce; orędownika dialogu między cywilizacjami i religiami, męczennika Łazarza Pillai (1712-1752) z Indii, zwanego Devasahayam. Grono świętych zasilili także Cezary de Bus z Francji (1544-1607), założyciel zgromadzenia Ojców Doktryny Chrześcijańskiej i francuska zakonnica Anne-Marie Rivier(1768-1838)- założycielka Zgromadzenia Ofiarowania Maryi - podaje PAP.

CZYTAJ TAKŻE: Szokujące słowa papieża Franciszka o SEKSIE bez ślubu. Bronił jednego z arcybiskupów?

Sonda
Czy papież Franciszek powinien mocniej zaangażować się w sprawę Ukrainy?

Pierwsi święci od początku pandemii

Kolejna piątka świętych to Włosi: ksiądz z Bergamo Alojzy Maria Palazzolo (1827-1886), duszpasterz młodzieży, założyciel zgromadzeń Braci Świętej Rodziny i Małych Sióstr Ubogich; ksiądz z Neapolu Justyn Maria Russolillo (1891-1955), kapelan wojskowy podczas I wojny światowej, założyciel męskiego zgromadzenia wokacjonistów i żeńskiego wokacjonistek; Maria Franciszka Rubatto (1844-1904), założycielka Sióstr Kapucynek Matki Rubatto; zakonnica z Sycylii Maria od Jezusa Santocanale (1852-1923), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes oraz Maria Dominika Mantovani (1862-1934), współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny. To była pierwsza kanonizacja od początku pandemii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki