Przez BREXIT Polacy wrócą do kraju? Wiemy, ilu z nich chce pozostać na Wyspach

2020-01-26 8:21 PMar
Brytyjczycy nie chcą już Brexitu! 700 tysięcy ludzi na ulicach
Autor: AP Brytyjczycy nie chcą już Brexitu! 700 tysięcy ludzi na ulicach

W czwartkowe popołudnie królowa Elżbieta II przyklepała Brexit. Czy to oznacza, że do Polski powrócą tysiące naszych rodaków, którzy zdecydowali się niegdyś wyemigrować na Wyspy Brytyjskie? Niekoniecznie. Emigranci z Polski mogą uzyskać status osoby osiedlonej (settled status), który umożliwia obywatelom UE i członkom ich rodzin pobytu w Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej. Wiceminister spraw wewnętrznych Brandon Lewis poinformował właśnie, jak duża liczba wniosków w tej sprawie spłynęła od Polaków.

Jak poinformował Lewis: - Celem brytyjskiego rządu jest, by wszyscy obywatele państw UE chcący pozostać w Wielkiej Brytanii po brexicie jak najszybciej złożyli wniosek o status osoby osiedlonej. Następnie dodał, że na koniec ubiegłego roku do jego resortu wpłynęło 2,8 mln takich wniosków, z czego już 2,5 mln takowy otrzymało. Zdradził, że to Polacy są największą grupą narodową wśród wnioskujących, gdyż złożyli oni ponad pół miliona wniosków. To jednak oznacza, że niemal połowa Polaków tam mieszkających (według oficjalnych statystyk nieco ponad 900 tys. osób) jeszcze tego nie zrobiła.

Wiceminister Lewis stwierdził:

To bardzo dobrze, że ponad pół miliona osób z Polski złożyło wnioski, ale chciałbym zachęcić wszystkich, nie tylko obywateli Polski, którzy jeszcze tego nie zrobili, by weszli na stronę internetową, aby złożyć taki wniosek. To naprawdę bardzo proste!

Aby uzyskać status osoby osiedlonej trzeba udowodnić swoją tożsamość, wykazać faktyczne zamieszkanie w Wielkiej Brytanii i poinformować o ewentualnych wyrokach skazujących. Obywatele UE mają czas do 30 czerwca 2021 roku na złożenie wniosku. Cała procedura - od złożenia wniosku do otrzymania decyzji - zwykle nie przekracza pięciu dni.

Na koniec polityk podkreślił: - Zamysł jest taki, by każdy, kto jest obywatelem UE, mieszka w Wielkiej Brytanii i chce tu pozostać, mógł się zarejestrować i jego status był dzięki temu chroniony (...) Zostało jeszcze 18 miesięcy, ale nie ma powodu, by z tym zwlekać. Im szybciej się to zrobi, tym lepiej, bo daje to pewność co do przyszłości!

Najnowsze