Cichanouska skazana

i

Autor: Shutterstock, AP Cichanouska skazana

Wyrok dla Cichanouskiej

Swiatłana Cichanouska skazana! Wyrok więzienia dla liderki białoruskiej opozycji

2023-03-06 14:20

Liderka białoruskiej opozycji skazana przez reżim Aleksandra Łukaszenki! Sąd na Białorusi zaocznie skazał Swiatłanę Cichanouską i jej współpracownika Pawła Łatuszkę na 15 lat więzienia. Cichanouska według białoruskiej opozycji przeważającą większością głosów wygrała wybory prezydenckie w 2020 roku.

Swiatłana Cichanouska zaocznie skazana na Białorusi na 15 lat więzienia. Na Białorusi zapadł wyrok

Swiatłana Cichanouska skazana przez reżim Łukaszenki! Sąd na Białorusi zaocznie skazał Swiatłanę Cichanouską i jej współpracownika Pawła Łatuszkę. Informację tę potwierdziła już sama Cichanouska na swoim koncie na Twitterze. Prokuratura żądała dla rywalki Łukaszenki 19 lat pozbawienia wolności, ostatecznie skazano ją na 15 lat. Łatuszka, były dyplomata i dawny minister kultury został skazany na 18 lat więzienia, a również współpracująca z Cichanouską Olha Kawalkowa na 12 lat więzienia. Wszyscy byli sądzeni za "zdradę stanu".

Cichanouska według opozycji wygrała wybory w 2020 roku, zdobywając 80,1 proc. głosów

Za co Łukaszenka "ukarał" Cichanouską? Według białoruskiej opozycji przeważającą większością głosów wygrała ona wybory prezydenckie w 2020 roku, pokonując rządzącego od 1994 roku Aleksandra Łukaszenkę. Oficjalnie podano, że zdobyła jedynie 10,1 proc. głosów, według opozycji odsetek ten w rzeczywistości wynosił 80,1 proc. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników przez Białoruś przetoczyła się fala protestów, została ona jednak stłumiona przez reżim Łukaszenki. Cichanouska została w końcu zmuszona do wyjazdu z kraju.

Sonda
Czy sądzisz, że Białoruś uderzy w Ukrainę?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. 20 pytań o stolice państw. O tych miastach rzadko słyszysz w wiadomościach

Pytanie 1 z 20
Manama to stolica...
Białoruś okupowana przez Rosję. Co Putinowi da północny front?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają