Ślimaki

i

Autor: Shutterstock

Groza!

Szok! Ogromne ślimaki w Europie. "Wielkości królika". ZDJĘCIA

2023-07-20 8:57

Uwaga! Ślimaki giganty przypuszczają atak na Europę. naukowcy biją na alarm - monstrualne mięczaki wielkości królika przedostały się na nasz kontynent z Afryki i pożerają, co tylko się da. A jakby tego było mało, roznoszą śmiertelnie niebezpieczne choroby. Gdzie rozpanoszyły się oślizgłe potwory?

Ogromne ślimaki w Europie! Mają wielkość królika i roznoszą choroby, które mogą zabijać. Gdzie je znaleziono?

Na widok takiego ślimaka można poważnie się wystraszyć! Niestety, naprawdę jest czego się bać. Naukowcy biją na alarm - w Europie zaczyna się inwazja ślimaków gigantów należących do gatunku Lissachatina fulica. Mięczaki te odznaczają się ogromnymi rozmiarami. Dorosłe osobniki mają wielkość królika! Mierzą do 30 centymetrów i mogą ważyć nawet kilogram. Ich inna charakterystyczna cecha to stożkowata, brązowa skorupa. Lissachatina fulica pochodzi z Afryki, do Europy został zawleczony prawdopodobnie w kontenerach z towarami. Jest uznawany za jeden ze stu najbardziej inwazyjnych gatunków świata, jest tez roznosicielem nicieni wywołujących m.in. zapalenie opon mózgowych i mózgu.

"Osiągają wielkość królika, są niebezpieczne"

Gdzie zagnieździły się te niebezpieczne stwory? Szczególnie mnożą się w Hiszpanii, zwłaszcza na Teneryfie. Potężne osobniki wykryto tam także w tym miesiącu, o czym poinformowała organizacja wykrywająca inwazyjne gatunki obce (RedEXOS). "Osiągają wielkość królika, są niebezpieczne" - potwierdza kanaryjski dziennik „La Provincia”. Władze Hiszpanii ostrzegają, by nie dotykać ślimaków i zgłaszać służbom spotkania z nimi. Niestety, walka z nimi to walka z wiatrakami. Jeden ślimak może złożyć rocznie nawet 1800 jaj, a ocieplenie klimatu sprzyja rozrodowi mięczaków gigantów.

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:

QUIZ. Zwierzę, przedmiot czy roślina? Szybki quiz tylko dla bystrzaków!

Pytanie 1 z 10
Buzdygan. Zwierzę, przedmiot czy roślina?
Ślimaki na warzywach