Andrzej Duda, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka

i

Autor: Jakub SZYMCZUK_KRRP

Ochrona zdrowia

Fundusz Medyczny. 3,15 mld zł na inwestycje w szpitalnictwie pediatrycznym

2022-10-03 20:04

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka, jeden z największych tego rodzaju szpitali w Polsce, jest wśród beneficjentów utworzonego w 2020 r., z inicjatywy prezydenta RP, Funduszu Medycznego. 14 ośrodków będzie miało finansowanie inwestycji o wartości każda od stu tysięcy zlotych do dwustu. GCZD za 168 mln zł dobuduje do istniejącego piętrowy budynek. W Katowicach o Funduszu mówili prezydent Andrzej Duda i Adam Niedzielski, minister zdrowia.

– Uruchamiamy ogromne, dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne dzieci – oznajmił (3 października) prezydent RP ogłaszają, wobec dziennikarzy, wyniki konkursu Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną. 3,15 mld zł zostanie przeznaczonych na sfinansowanie 14 najlepszych projektów. Pod koniec 2021 r. resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs. Początkowo w puli było 2 mld zł, teraz zwiększono je o 1,15 mld zł. Fundusz Medyczny powstał m.in. po to, by finansować horrendalnie drogie terapie pediatryczne. Pieniądze na inwestycje w infrastrukturę nie pochodzą z tego subfunduszu – zaznaczył minister Niedzielski. – Program rozbudowy, modernizacji, unowocześnienia polskiej pediatrii w efekcie umożliwi skuteczniejsze leczenie dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce m.in. w Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu. Ponad 3 mld zł przeznaczonych na ten cel umożliwi budowę nowych budynków, wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wiele dzieci zostanie uratowanych, a polska medycyna będzie nowocześniejsza – podkreślił prezydent RP. Za 168 mln zł GCZD wybuduje nie tylko nowy budynek, ale i wyremontuje istniejący. Obecnie Centrum ma 18 oddziałów szpitalnych i sześć klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Dzisiaj uruchamiamy pewnego rodzaju ofensywę inwestycyjną w pediatrii. Wielkość środków, która zostanie przeznaczona na inwestycje i to wiele inwestycji, bo mamy 14 zakwalifikowanych projektów, to jest coś, z czym nie mieliśmy do czynienia w historii, żeby konkurs z takimi środkami, dotyczący tak ważnego obszaru leczenia, zdarzył się jednego dnia – przyznał minister Niedzielski, który poniedziałek 3 października nazwał „wielkim dniem dla polskiej pediatrii”. A o inwestycji w GCZD w Katowicach powiedział: – Będziemy tu mieli ośrodek, który w większym stopniu będzie zapewniał opiekę ambulatoryjną, bo to jest ten kierunek, żeby procedury, które realizujemy, były jak najkrótsze, były robione w trybie jednodniowym...

Od 1 października będzie więcej pieniędzy na leczenie noworodków – o 250 mln zł rocznie. Od 1 stycznia 2023 r. każda hospitalizacja pediatryczna przekraczająca 30 dni będzie płatna na bieżąco, nie zaś dopiero po wypisaniu dziecka do domu. NFZ płaci szpitalom za procedury medyczne wg taryfikatora systemu Jednorodnej Grupy Pacjentów (SJGP). Każdej procedurze jest przypisana odpowiednia liczba punktów. W leczeniu pediatrycznym wycena punktu wzrosła 1 lipca z 1,13 zł do 1,59 zł.Na początku 2022 r. NFZ płacił 1,08 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły