Tedros Adhanom Ghebreyesus

i

Autor: SALVATORE DI NOLFI/KEYSTONE VIA AP, FILE

Decyzje

Małpia ospa to globalne zagrożenie. Szef WHO zdecydował, eksperci różnili się

2022-07-24 9:56

Mogliśmy o tej decyzji poinformować w sobotę (23 lipca), ale nie chcieliśmy psuć Czytelnikom weekendu w samym jego środku. Zresztą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) miała ogłosić decyzję ws. małpiej ospy do 18 lipca. I choć nieco przedłużyła ten termin, to uznanie małpiej ospy za „globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego” nie wydaje się być czymś zaskakującym. Taki stan WHO ogłosiła, swego czasu w związku z pojawieniem się, poza granicami Chin, wirusa SARS-CoV-2. A potem był już stan pandemii.

Czy z małpią ospą będzie jak z koronawirusem, którego naukowej nazwy nie znają bodaj tylko najmłodsze przedszkolaki? To się okaże. Można tylko spekulować. W sobotę dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, obwieszczając decyzję o ogłoszeniu PHEIC (Public Health Emergency of International Concern – zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym) podkreślił, że epidemia małpiej ospy się rozszerza. Zachorowania na tę, jak sam jej nazwa wskazuje, odzwierzęcą chorobę, stwierdzono w ponad 70 państwach. – Jest to nadzwyczajna sytuacja, którą można zakwalifikować jako globalny stan wyjątkowy. Decyzję powinna wydać komisja ekspercka WHO (Komitet ds. Sytuacji Kryzysowych WHO). Wiadomo już, dlaczego dyrektor generalny WHO ogłosił ją z kilkudniowym opóźnieniem. Otóż – podkreślają to światowe agencje prasowe – wśród ekspertów nie było wspólnej zgody co do określenia małpiej ospy globalnym stanem wyjątkowym. 21 lipca, dopiero na drugim posieczeniu komisji, doszło do głosowania. Sześć głosów oddano „za”, a dziewięć – „przeciw”. Dyrektor generalny WHO zdecydował, że trzeba ogłosić PHEIC.

Ospa wietrzna u dzieci

Od 1 stycznia 2022 r. do 20 lipca 2022 r. do WHO zgłoszono 14 533 prawdopodobnych i potwierdzonych laboratoryjnie przypadków (w tym 3 zgony w Nigerii i 2 w Republice Środkowoafrykańskiej) z 72 krajów na całym świecie. „Większość zgłoszonych przypadków małpiej ospy występuje obecnie u mężczyzn, a większość z tych przypadków występuje wśród mężczyzn, którzy określili się jako homoseksualiści, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami” – stwierdzono na stronie internetowej WHO. Światowa Organizacja Zdrowia wydała mnóstwo zaleceń w związku z arbitralnym uznaniem, przez szefa WHO, małpiej ospy jako PHEIC.

Do 21 lipca Public Health Emergency of International Concern – zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym WHO ogłaszała sześciokrotnie. Było to w przypadku wybuchów epidemii (ptasiej) grypy H1N1, polio, Zika, COVID-19 i dwukrotnie w przypadku epidemii Eboli. Globalne stany zagrożenia dla COVID-19 i polio nadal są obowiązujące.

Sonda
Czy obawiasz się, że małpia ospa będzie równie groźna, jak COVID-19?
Najnowsze artykuły