Minister apeluje o noszenie maseczek 1 listopada. A certyfikaty zdrowotne?

2021-10-27 16:24
Adam Niedzielski, minister zdrowia
Autor: Andrzej Bęben

Minister zdrowia Adam Niedzielski gościł (27 października) w sosnowieckim Centrum Pediatrii. Sytuacja epidemiczna w Polsce na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej wygląda dobrze – ocenił. Nie będzie wprowadzonego obowiązku noszenia maseczek w najbliższe święto, 1 listopada. Zapytaliśmy ministra, czy rada medyczna przy premierze rekomendowała tzw. certyfikatów zdrowotnych pozwalają na wejście np. do restauracji.

Rada medyczna tego nie rekomendowała – odpowiedział krótko minister na pierwszą część na pytania, ale na drugą – „jakie warunki muszą zaistnieć, by takie ograniczenia zostały wprowadzone” – minister Adam Niedzielski już nie odpowiedział. Po konferencji zapytaliśmy rzecznika prasowego resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, czy wśród członków eksperckiej rady byli tacy, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem takich ograniczeń. Rzecznik słusznie odpowiedział, że pytanie było o stanowisko rady, a nie opinie ich członków. Poradził, by ich spytać o to. Z rady skorzystaliśmy. Zapytaliśmy więc o opinię w rzeczonej sprawie prof. dr. hab. Krzysztofa Pyrcia. – Wypowiadam się tylko za siebie, bo jestem tylko członkiem rady. Tak, rekomenduję wdrożenie zasad związanych z ograniczeniem dostępu dla osób niezaszczepionych. Dowiedzieliśmy się, że większość osób nie była za przeciw wprowadzeniu certyfikacji. Czy ktoś był przeciw? – Nie słyszałem, ale może nie słyszałem. Przypomnijmy, że już nie raz i nie dwa członkowie rady medycznej przy premierze tłumaczyli mediom, że nie zawsze ich rady rząd wciela w życie.

dr Maciej Hamankiewicz: Zaszczepieni powinni mieć przywileje. Oblaliśmy egzaminz pandemii

Przed nami długi weekend i wizyty na cmentarzach. Tłumy ludzi. A codziennie, jak raportuje Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, przybywa zarażonych SARS-CoV-2. W porównaniu z analogicznym okresem roku minionego mamy mniej więcej o połowę mniej zdiagnozowanych zarażeń i hospitalizacji wynikających z zachorowań na COVID-19. Ministra zapytano, czy planowane jest wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek na cmentarzach? Kamień może spaść z serca. Nie, czegoś takiego nie będzie. Szef resortu zdrowia zaapelował jednak do poczucia obywatelskiej świadomości, by w nadchodzące dni wizyt na cmentarzach używać ochrony nosa i ust. Dla wspólnego dobra.

– Apeluję do wszystkich, szczególnie w kontekście zbliżających się świąt, aby oprócz tego faktu zaszczepienia, jeszcze stosować maseczki również na cmentarzach. Tu nie będzie żadnej ostrej regulacji, tylko to jest odwołanie się do odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale za swoich bliskich, za swoje otoczenie. W tradycji polskiej jest to, że tłumnie odwiedzamy cmentarze, ta liczba ludzi, którzy pojawiają się w tych miejscach pamięci jest bardzo duża, pojawia się tłok, trudno o zachowanie dystansu, więc myślę, że każda odpowiedzialna osoba podejmie decyzję, która z mojego punktu widzenia jest oczywista. Adam Niedzielski podał też, powołując się na amerykańskie źródła, że w Polsce poparcie dla noszenia masek deklaruje ok 35. proc. społeczeństwa. W minionych falach epidemicznych takie poparcie wyrażało ok. 70 proc. społeczeństwa.

Sonda
Czy osoby zaszczepiony powinny posiadać przywileje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły