Punkt szczepień

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Punkt szczepień

SARS-CoV-2/COVID-19

Polacy już się nie boją koronawirusa? Co 3. Polak chciałby się zaszczepić...

2022-09-19 19:03

Ściślej ujmując: 36 proc. złożyło taką deklarację w ostatnim sondażu przeprowadzonym przez CBOS. Przy czym 17 proc. jest zdecydowanych poddać się szczepieniu. Nieco to stoi w sprzeczności z tym, że 57 proc. boi się, by „nie chwycić” SARS-CoV-2 i nie zapaść na COVID-19. Niewielu z tych, którzy się nie szczepili przeciw COVID-19, zmieniło zdanie w tej kwestii.

17 września Ministerstwo Zdrowia podało, że na szczepienia przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą (czwartą w kolejności, jeśli podstawowe szczepienie składało się z dwóch dawek) zarejestrowało się 57 tys. osób. To szczepionki celowane w wariant Omikron BA.1. Punkty szczepień zamówiły 612 tys. dawek. Z wyników sondażu (uczestniczyło w nim 1043 pełnoletnich Polaków, wylosowanych z rejestru PESEL) CBOS – które przybliża PAP – wchodzi, że zarażenia bardziej obawiają się kobiety (50 proc.) niż mężczyźni (33 proc.). Im młodszy sondowany, tym mniejsze obawy. W grupie wiekowej 18 – 24 takie obawy ma co 10. respondowany. Im kto starszy, tym bojaźń przed SARS-CoV-2 większa. W grupie wiekowej 65+ zarażenia obawia się 62 proc. badanych. CBOS podał, że w grupie, która dotychczas nie zaszczepiła się nawet ani jedną dawką, 95 proc. nie zamierza zmienić zdania w tej kwestii. „Przynajmniej na razie nic nie wskazuje na to, by osoby niezaszczepione miały w najbliższym czasie zmienić swój stosunek do tej formy profilaktyki zdrowotnej, jaką są szczepienia przeciw COVID-19” – konkluduje się w komentarzu do sondażu. A „W największym stopniu zainteresowani przyjęciem kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 są respondenci, którzy już przyjęli dwie lub więcej dawek przypominających”.

G. CESSAK: MOŻLIWE, ŻE UDA SIE ZUPEŁNIE WYGASIĆ COVID

W czwartek (15 września) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 16 września wszystkie osoby powyżej 12. roku życia mogą zaszczepić się drugą dawką. Pod warunkiem, że od przyjęcia pierwszej minęło co najmniej 3 miesiące. Oczywiście, booster mogą przyjmować osoby, które mają za sobą pełen cykl szczepień. We wrześniu – zapewnia resort zdrowia – Polska ma zagwarantowane dostawy 4 mln szczepionek ukierunkowanych na wariant omikron. Jednocześnie wirusolodzy zapewniają, że warto szczepić się także „starymi” preparatami. „Nowe” szczepionki Polska kupuje od Pfizera i Moderny. Europejska Agencja Leków dopuściła (12 września) warunkowo do użytku, jako boostera (niezależnie od wcześniejszej historii szczepień) amerykańską szczepionkę firmy Novavax (Nuvaxovid).

Sonda
Zaszczepisz się czwartą dawką szczepionki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły