Jak pobrać certyfikat COVID z Internetowego Konta Pacjenta? Instrukcja krok po kroku

i

Autor: Unsplash - Christin Hume

Informatyka i medycyna

Polacy przekonali się do e-zdrowia. Tak uważa Centrum e-Zdrowie

2022-07-03 13:28

Na jakiej podstawie? Ano na statystycznej. Miedzy innymi. Takiej, że jest już prawie 16 mln aktywowanych Internetowych Kont Pacjenta (IKP), a aplikację na smartfony – mojeIKP – pobrano ponad 3,5 mln razy. „Nasza strona pacjent.gov.pl, która jest bramą do e-zdrowia, w 2021 r. miała blisko 57 mln odsłon, a dostępny w jej ramach chatbot od momentu uruchomienia odpowiedział już na ponad 9,5 mln pytań” – podkreśla (w promocyjnym tekście w jednym z dzienników) Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia (CEZ).

W statystyce jest jak z oceną czy szklanka w połowie jest wypełniona wodą, czy w połowie pusta. Wg Narodowego Funduszu Zdrowia w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych jest (stan z maja 2022 r.) 35,962 mln osób mających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Czyli prawie połowa nie ma aktywnego IKP. CEZ ma na swym koncie sporo dokonań w materii informatycznych rozwiązań służących lepszemu funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia, by wymienić tylko e-receptę, e-skierowanie czy gabinet.gov.pl. Wszystkie umożliwiają, cytujemy za informacją ze strony CEZ, „gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych pacjentów oraz indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). System obejmuje zasięgiem wszystkie podmioty medyczne, niezależnie od źródła finansowania udzielanych w nich świadczeń”.

Dla pacjenta szczególnie ważne jest IKP. Każdy, kto znajduje się w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych ma takie konto. Musi je tylko aktywować. Jak to się uczyni, to możesz, będąc mieszkańcem Katowic, udać się do lekarza w Świnoujściu, a on będzie wiedział, z czego i czym się leczyłeś. To tak z grubsza, upraszczając. Aktywacja IKP nie jest jednak tak prosta, jak to wydaje się twórcom tego rozwiązania. Bez wdawania się w szczegóły wymaga od użytkownika nieco zachodu. By mieć dostęp do IKP, trzeba założyć profil zaufany. Szybko to można uczynić, gdy ma się konto w jednym z 10 uprawnionych do tego banków. Gdy się jest klientem 20 innych banków komercyjnych, albo 503 banków spółdzielczych, to tak szybko nie będzie. Wówczas należy udać się do jednego z wielu punktów, w których można aktywować/potwierdzić profil zaufany, chyba, że ma się e-dowód, to sprawę załatwi się szybko. Na razie jednak większość Polaków ma „analogowy” dowód osobisty, a czasy, kiedy zastąpi go aplikacja mObywatel, przed nami.

Lądowisko na SPSK1 w Lublinie

W Polsce mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, które w sporej części można określić, jako ainformatyczne. Kto zakładał profil zaufany, by mieć dostęp do IKP, ten wie, że nie jest to takie proste, jak uważają kreatorzy tego rozwiązania. Proszę, w tym miejscu – jak ktoś nie wie – może przekonać się, czy dla osoby, która nie mają pojęcia o informatyce użytkowej, dla której smartfon jawi się wielką tajemnicą, uzyskanie dostępu do IKP, to będzie „bułka z masłem”. Oczywiście, ktoś obeznany może seniorowi pomóc. Taki użytkownik nie będzie jednak miał korzyści płynących z IKP, jeśli… nie będzie miał komputera lub smartfona.

Co tam seniorzy. Obyci w użytkowaniu aplikacji informatycznych też miewają problemy. Sam jestem tego żywym przykładem. Otóż IKP mam odkąd ono zaistniało (tak po prawdzie nie wszystkie świadczenia medyczne w nim uwzględniono). Życie zmusiło mnie, bym zajrzał na IKP, po kilkumiesięcznej przerwie. Okazało się, że – z nieznanych mi powodów – mam… nieaktywny profil zaufania! Loguję się do konta, ale… nic w nim nie ma. Co w takim przypadku trzeba uczynić, by znów widzieć zawartość swego IKP? Trzeba potwierdzić profil zaufany w ciągu 30 dni, a jak się ten termin przekroczy, to – jak zespół profilu zaufanego poinformował, że „Jeśli nie potwierdzisz tego wniosku w wyznaczonym terminie, zaloguj się na swoje konto na pz.gov.pl i złóż nowy wniosek”…Gdyby Steve Jobs w podobny sposób tworzył komputery z nadgryzionym jabłkiem, to wątpliwe jest, czy odniósłby sukces.

Sonda
Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie jest ułatwieniem dla pacjentów, lekarzy oraz pracodawców?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły