Resort zdrowia reformuje psychiatrię dziecięcą. Widać tego efekty

2021-10-27 18:28
Psychiatria dziecięca
Autor: Getty Images

4 listopada Ministerstwo Zdrowia startuje z kampanią społeczną promującą leczenie chorób psychicznych u dzieci i młodzieży. Adam Niedzielski w środę (27 października) poinformował media w sosnowieckim Centrum Pediatrii o założeniach i przebiegu reformy psychiatrii dziecięcej. – Jesteśmy w sytuacji, że reforma, którą pani profesor przygotowała razem z zespołem, nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować już w ramach systemowych…

– To choroby, jak każde inne. Nie trzeba ich się wstydzić. Trzeba je leczyć – podkreśla pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik. A oto kilka liczb obrazujących problem. 30 proc. populacji, nie tylko w Polsce, odczuwa na psychice skutki pandemii. W tym są także dzieci. I dotyczy to nie tylko tych, którzy doświadczyli COVID-19 na sobie. Długotrwałym skutkiem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków – alarmują eksperci. To ekstremalne skutki wpływu epidemii na nieletnich. W Polsce mamy 4347 psychiatrów, z czego 482 specjalizujących się w leczeniu dzieci i młodzieży. Z tego ponad 30 proc. jest w wieku przedemerytalnym), a 169 lekarzy jest w trakcie specjalizacji). Wg NIK, system dla poprawnego funkcjonowania potrzebuje jeszcze 300 lekarzy tej specjalności. W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jest największy (ze wszystkich 34 istniejących w Polsce) oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Ma 64 łóżka.

W Polsce ok. 630 tys. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia (9 proc. tej grupy wiekowej) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Należy przyjąć, że jakiegoś rodzaju pomocy wymagają także ich rodziny. I poprawić ten niekorzystny stan rzeczy ma reforma psychiatrii dziecięcej, o której to przybliżał minister Adam Niedzielski.

Jak odpowiadać na trudne pytania dzieci?

W reformie pojawiła się nowość: 3-poziomowa struktura systemu. Poziomy II i III (dzienna terapia szpitalna połączona z kontynuacją edukacji oraz hospitalizacja psychiatryczna) istniały wcześniej. Nowością jest poziom I. Chodzi tu o ośrodki pomocy środowiskowej. Na razie jest ich 327. Docelowo ma być ok. 400. Jeden na powiat. Pomaga potrzebującym kadra: psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Prof. Janas-Kozik poinformowała, że 60 proc. zgłaszających się do takich ośrodków nie potrzebuje pomocy lekarzy psychiatrów.

– Głównym założeniem tej reformy było przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych na opiekę środowiskową, bo to jest nie tylko kwestia lepszego dotarcia i zwiększenia dostępności, ale też tego, że liczba psychiatrów dziecięcych to niecałe 500 - to na pewno nie jest grupa zawodowa, która jest w stanie udźwignąć opiekę nad całą populacją dzieci i młodzieży – mówił w Sosnowcu minister Niedzielski. – Psychiatria dzieci i młodzieży reformuje się systemowo nie niszcząc struktur, które są. Niczego się nie likwiduje, nie zamyka – prof. Janas-Kozik podkreśliła ewolucyjny charakter reformy. Proces, o którym informowano w Sosnowcu wpisuje się w Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Sonda
Czy Polacy mają dostateczną wiedzę na temat depresji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły