Katarzyna Ignor i Maria Lawrynowicz

i

Autor: Radio Eska Katarzyna Ignor i Maria Lawrynowicz

Studentki Uniwersytetu Zielonogórskiego badały kobiety w Kenii

2018-12-04 11:24

​Przez pięć tygodni badały kobiety w Kenii pod kątem raka szyjki macicy, przy okazji edukując tamtejszy personel.

Katarzyna Ignor i Maria Ławrynowicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego działają w stowarzyszeniu "Leczymy z misją". 15 sierpnia jako wolontariuszki wyjechały do Kenii. Tam przebadały 65 kobiet.

- Byłyśmy wolontariuszkami i mieszkałyśmy w szpitalu misyjnym. Tam zajmowałyśmy się profilaktyką raka szyjki macicy. Badałyśmy kenijskie kobiety w tym kierunku wykonując próbę jodowo-octową i oglądając szyjki macicy czy nie ma tam żadnych zmian nowotworowych i przednowotworowych - w rozmowie z Radiem ESKA mówi Katarzyna Ignor, wolontariuszka stowarzyszenia "Leczymy z misją".

Studentki rozwieszały plakaty, roznosiły ulotki i namawiały kobiety do badań. Nie zawsze było łatwo.

- Początek relacji był zawsze trudny. Chodzi o to, że trzeba sobie uzmysłowić, że w Kenii kobiety mimo, że na przykład mają jedenaścioro dzieci, nigdy nie były badane ginekologicznie. Miałyśmy taki fragment pokoju, w którym wykonywałyśmy badania więc pacjentki, jak widziały na początku fotel ginekologiczny, to nie wiedziały o co chodzi - w rozmowie z Radiem ESKA mówi Maria Ławrynowicz, wolontariuszka stowarzyszenia "Leczymy z misją".

Studentki nie tylko wykonywały badania. Prowadziły też szkolenia w których wzięło udział ponad sto osób.

Zobacz też: Za nami uroczysta gala konkursu "Zielona Góra bez barier"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE