Zielona Góra: Coraz więcej dzieci choruje na kamicę nerkową [AUDIO]

2019-10-08 12:38 Maciej Juszczak
Operacja
Autor: Dorota Gut

Lekarze z całego świata przyjechali do Zielonej Góry na warsztaty poświęcone najnowszym metodom leczenia kamieni nerkowych u dzieci.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze posiada jeden z najnowocześniejszych sprzętów do leczenia tej choroby. A dotyczy ona coraz więcej dzieci. To już 3 % wszystkich chorych w naszym kraju. Zielonogórska lecznica - jako jedna z dwóch w kraju - zajmuje się całościowym leczeniem kamicy u najmłodszych.

Przez ostanie 10 lat z operacji w zielonogórskim szpitalu skorzystało już ok. 600 małych pacjentów z całego kraju. To największa liczba tego typu zabiegów w Polsce. Tym bardziej, że lecznica stosuje najnowocześniejsze metody i korzysta ze światowej klasy sprzętu medycznego.

Obecnie lekarze mówią o wyraźnym wzroście zachorowań na kamicę u dzieci. Schorzenie ma charakter epidemiologiczny. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym, można wykryć w układzie moczowym złogi, które blokują odpływ moczu, co powoduje stany zapalne w nerkach prowadzące nawet do martwicy - tłumaczą zielonogórscy lekarze.

Warsztaty dla lekarzy i zabiegi pokazowe w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze potrwają do jutra. Uczestniczą w nich lekarze z Nikaragui, Egiptu, Belgii i Czech.

Posłuchajcie co o zabiegach mówi dr Andrzej Haliński ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.