SUPER EXPRESS.pl twoje pieniądze emerycie walcz o swoje! WALORYZACJA EMERYTUR. Emerycie! Zobacz, ile dostaniesz w 2012 roku

WALORYZACJA EMERYTUR. Emerycie! Zobacz, ile dostaniesz w 2012 roku

12.12.2011, godz. 02:55
Emerycie! Zobacz, ile dostaniesz w 2012 roku
foto:

Od nowego roku wzrastają świadczenia. Już teraz sprawdź, jaką będziesz dostawał emeryturę

Już za kilka miesięcy wszyscy seniorzy otrzymają coroczną podwyżkę świadczeń. Nie wiadomo jeszcze jednak, na jakich zasadach będzie ona przeprowadzana. Bowiem kilka tygodni temu podczas swojego wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk (54 l.) zapowiedział wprowadzenie waloryzacji kwotowej. Tymczasem w przyjętym ostatnio przez rząd projekcie budżetu państwa wysokość podwyżki określono na 4,8 proc., co wyliczono na dotychczasowych zasadach.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dwoi się i troi, by przepisy dotyczące waloryzacji kwotowej były gotowe jeszcze przed marcem 2012 roku. - Robimy wszystko, aby waloryzacja kwotowa zaczęła obowiązywać już od marca. Liczymy, że nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta na początku lutego - mówi w rozmowie z "SE" Marek Bucior (41 l.), wiceminister w resorcie pracy.

Jeśli uda się je wprowadzić, wszyscy emeryci otrzymają po 68 zł podwyżki, czyli ok. 55 zł na rękę. Takie rozwiązanie korzystne będzie dla najbiedniejszych seniorów. Natomiast mniejszą podwyżkę niż w przypadku waloryzacji przeprowadzanej na dotychczasowych zasadach otrzymają emeryci ze świadczeniami powyżej 1400 zł.

Jeśli waloryzacja kwotowa nie zostanie wprowadzona do marca, to w 2012 roku świadczenia wzrosną o 4,8 proc.

Krystyna Czajkowska (58 l.), Białystok (woj. podlaskie): - Dostaję tylko 900 zł emerytury, więc dla mnie bardziej korzystna byłaby waloryzacja świadczenia liczona kwotowo, a nie procentowo, jak to było dotychczas. Sądzę, że taki sposób naliczania podwyżek jest bardziej sprawiedliwy dla emerytów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: