Egzamin ósmoklasisty 2022: Jak napisać ogłoszenie? Czy trzeba się pod nim podpisać?

i

Autor: Shutterstock Egzamin ósmoklasisty 2022: Jak napisać ogłoszenie? Czy trzeba się pod nim podpisać?

Egzamin ósmoklasisty 2022: Jak napisać ogłoszenie? Czy trzeba się pod nim podpisać?

2022-05-23 13:11

Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpoczyna się już 24 maja. Jako pierwszy uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego. Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością redagowania krótkich form wypowiedzi. Jedną z nich jest ogłoszenia. Jak napisać ogłoszenie? Czy trzeba się pod nim podpisać? Sprawdźcie.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Jak napisać ogłoszenie? 

Pierwszym zadaniem stojącym przed ósmoklasistami będzie egzamin z języka polskiego. Co pojawi się na egzaminie? Jakie będą tematy? Uczniowie zadają sobie to pytanie, próbując trafić w zadania, które znajdą się w arkuszach CKE.

ZOBACZ TEŻ: Egzamin ósmoklasisty 2022. To trzeba powtórzyć przed językiem polskim

Na egzaminie ósmoklasisty może być zadanie, podczas którego uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością redagowania krótkich form wypowiedzi, np. ogłoszenia. Przypomnijmy, że to krótka pisemna, za pomocą której podajemy do wiadomości publicznej jakąś informację. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od napisania ogłoszenia, ale również ono rządzi się pewnymi regułami.

Kiedy piszemy ogłoszenie?

Warto pamiętać, że każde ogłoszenie musi mieć swój cel, który może być bardzo różny. Zazwyczaj ogłoszenia piszemy, gdy:

  • chcemy coś kupić lub sprzedać
  • czegoś szukamy (zgubionych kluczy, pracy)
  • informujemy o jakimś wydarzeniu (koncercie, meczu, zebraniu, itp.)

Jak napisać ogłoszenie?

Jak wspomnieliśmy, ogłoszenie ma na celu dotarcie ze swoim przekazem do jak największej liczby odbiorców. Aby było skuteczne musi zostać napisane według określonych reguł.

Przede wszystkim, ogłoszenie powinno mieć wyraźny, umieszczony na środku nagłówek – OGŁOSZENIE.

Ogłoszenie musi być napisane zrozumiale i zwięźle, a także być na temat. Warto pamiętać również o tym, do kogo je kierujemy.

Każde ogłoszenie musi zawierać niezbędne dane, np. pisząc o organizacji koncertu trzeba podać datę, godzinę i miejsce wydarzenia, a także informacje o organizatorze (muszą w nim zawierać się odpowiedzi na pytania co, kiedy, gdzie). Trzeba też napisać o cenie za wstęp, jeśli impreza jest biletowana.

Oczywiście informując np. o zgubionym psie, trzeba opisać czworonoga (zamieścić jego zdjęcie), podać datę zaginięcia, miejsce i okoliczności, a także informację o ewentualnej nagrodzie. W takim przypadku trzeba podać również dane kontaktowe.

Ważnym elementem ogłoszenia są również argumenty za np. wzięciem udziału w wydarzaniu, ale bez lania wody - tylko konkretnie i zwięźle.   

Każde ogłoszenie musi być poprawne pod względem językowym, a także mieć prawidłowy układ graficzny.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Czy trzeba podpisać się pod ogłoszeniem?

Tak, pod ogłoszeniem należy podać jego autora oraz podpisać się.   

Sonda
Którego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty obawiasz się najbardzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki