Egzamin ósmoklasisty 2022: Język angielski. Musisz to umieć!

2022-01-12 13:40
Egzamin zawodowy 2022 - ODPOWIEDZI, ARKUSZE, ZADANIA 12.01.2022
Autor: Piotr Hukalo/East News Egzamin zawodowy 2022 - ODPOWIEDZI, ARKUSZE, ZADANIA 12.01.2022

Egzamin ósmoklasisty 2022, język angielski. To musisz umieć! Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2022 z angielskiego? Egzaminacyjny maraton rusza już niedługo, a tysiące młodych osób zachodzi w głowę, jak się do niego przygotować. W tym artykule podpowiadamy, co musicie wiedzieć z języka angielskiego, żeby zdać egzamin bez większych problemów. Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka angielskiego już 26 maja 2022 roku.

Egzamin ósmoklasisty 2022: Najważniejsze informacje

Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym dużym testem dla wielu młodych osób. Zgodnie z harmonogramem CKE egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się w dniach 24-26 maja 2022. Jaka będzie kolejność egzaminów?

  • Wtorek (22 maja): język polski,
  • środa (23 maja): matematyka,
  • czwartek (26 maja): język obcy nowożytnym (dla większości to zwykle j. angielski).

Zobacz koniecznie, to Ci pomoże: Egzamin ósmoklasisty 2021 angielski: Jak napisać e-mail, zaproszenie lub wpis na blogu? [Tworzenie wypowiedzi pisemnej na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego]

Egzamin ósmoklasisty 2022. To trzeba umieć! Wymagania

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. W praktyce ma to oznaczać, że będzie nieco łatwiejszy. Wymagania egzaminacyjne publikujemy poniżej. Ten materiał musicie przyswoić przed 26 maja!

  • I. Znajomość środków językowych:

Musisz posługiwać się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych). Pozwolą Ci zrealizować pozostałe wymagania.

  • II. Rozumienie wypowiedzi:

Musisz rozumieć proste wypowiedzi ustne artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka, a także proste wypowiedzi pisemne.

  • III. Tworzenie wypowiedzi:

Uczeń musi samodzielnie formułować krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi pisemne (np. wiadomość, e-mail, wpis na blogu). To opisywanie ludzi, zwierząt, przedmiotów, miejsc i zjawisk. Potrzebna Ci będzie umiejętność opowiadania o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości. Będziesz musiał(a) opisać swoje upodobania, wyrazić i uzasadnia opinie, przedstawić opinie innych osób.

  • IV. Reagowanie na wypowiedzi:

Uczeń powinien uczestniczyć w rozmowie i w typowych sytuacjach reagować w sposób zrozumiały, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, w formie prostego tekstu. W praktyce chodzi o korzystanie z wymienionych poniżej umiejętności. Uczeń:

- przedstawia siebie i inne osoby,

- nawiązuje kontakty towarzyskie; rozpoczyna, prowadzi i kończy rozmowę; podtrzymuje rozmowę w przypadku trudności w jej przebiegu (np. prosi o wyjaśnienie, powtórzenie, sprecyzowanie; upewnia się, że rozmówca zrozumiał jego wypowiedź),

- uzyskuje i przekazuje informacje i wyjaśnienia (np. wypełnia formularz/ankietę),

- wyraża swoje opinie, pyta o opinie, zgadza się lub nie zgadza się z opiniami,

- wyraża swoje upodobania, intencje i pragnienia, pyta o upodobania, intencje i pragnienia innych osób,

- składa gratulacje, odpowiada na gratulacje,

- zaprasza i odpowiada na zaproszenie,

- proponuje, przyjmuje i odrzuca propozycje, zachęca,

- prosi o radę i udziela rady,

- pyta o pozwolenie, udziela i odmawia pozwolenia,

- ostrzega, nakazuje, zakazuje, instruuje,

- wyraża prośbę oraz zgodę lub odmowę spełnienia prośby,

- wyraża uczucia i emocje (np. radość, smutek, niezadowolenie, zdziwienie, nadzieję, obawę),

- stosuje zwroty i formy grzecznościowe.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Tak to wyglądało rok temu! [GALERIA]

Za rozwiązanie zadań na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego w 2022 roku można uzyskać maksymalnie 55 punktów (o 5 punktów mniej niż to było w poprzednich latach), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte. Na napisanie całości będziecie mieć 90 mi. Powodzenia!

Zobacz koniecznie: Egzamin ósmoklasisty 2022. Przecieki z języka angielskiego. Jakie zadania będą na egzaminie z języka obcego?

Sonda
Czy egzamin ósmoklasisty to dobry pomysł na sprawdzenie wiedzy ucznia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE