Egzamin ósmoklasisty

i

Autor: East News Egzamin ósmoklasisty

To pewniak?!

Egzamin ósmoklasisty 2023. Przecieki z języka polskiego. Ci pisarze pojawią się na egzaminie?

2023-05-19 14:22

Egzamin ósmoklasisty 2023. Pewniaki z języka polskiego. Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie zastanawiają się, co znajdzie się w arkuszu z języka polskiego. Czyżby na egzaminie miał pojawić się utwory dwóch polskich pisarzy? Poniższy materiał pomoże wam się przygotować na język polski. Przy tej okazji warto zapoznać się z listą lektur, które mogą znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty z polskiego.

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego 2023? Co może się znaleźć w arkuszach CKE?

Egzamin ósmoklasisty 2023 coraz bliżej. Egzaminy odbędą się w dniach 23-25 maja. Wielu uczniów zastanawia się, co znajdziecie się w arkuszach. Niedawno podobne wątpliwości mieli maturzyści. Teraz podobny los czeka ósmoklasistów. Trwa ostatnie, gorączkowe przeglądanie materiałów i poszukiwanie tzw. "pewniaków", ponieważ już we wtorek (23 maja) odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. I choć poszukiwawczy "pewniaków" i przecieków nie brakuje, warto pamiętać, że treść tego, co pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2023, znana będzie dopiero w chwili rozpoczęcia testów. Centralna Komisja Egzaminacyjna z pewnością  nie dopuści do przecieku zadań. Nie brakuje jednak spekulacji, co może znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty 2023 z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty język polski - pewniaki z polskiego

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. 12 czerwca 2023 (poniedziałek) odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym. Jakich pewniaków należy spodziewać się egzamin z języka polskiego 2023? Trzeba pamiętać, że nikt nie będzie miał dostępu do testów przed rozpoczęciem egzaminu. Warto jednak zapoznać się z treścią próbnego egzaminu z języka polskiego. Pomocna będzie też znajomość spisu lektur obowiązkowych na egzaminie z języka polskiego 2023.

Z czego składa się arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Zawiera zarówno zadania ‎zamknięte (testowe), jak i zadania otwarte. Część z nich sprawdza znajomość lektur obowiązkowych. Ważnym fragmentem arkusza egzaminacyjnego z polskiego jest wypracowanie. Można za nie zdobyć aż 20 pkt na 45 pkt możliwych. Na egzaminie ósmoklasisty 2023 uczniowie znów dostaną 2 tematy do wyboru - rozprawkę i opowiadanie. W wypracowaniu trzeba wykazać się znajomością lektur podanych na liście wymagań egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski. Pewniaki z lektur obowiązkowych

Jakie lektury znajdą się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2023? Lista poniżej:

 • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
 • Aleksander Fredro - "Zemsta"
 • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec"
 • Adam Mickiewicz - "Reduta Ordona"
 • Adam Mickiewicz - "Śmierć Pułkownika"
 • Adam Mickiewicz - "Świtezianka"
 • Adam Mickiewicz - "Dziady część II"
 • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę"
 • Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"
 • Henryk Sienkiewicz - "Latarnik"
 • Juliusz Słowacki - "Balladyna"
 • wiersze wybranych poetów.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na liście lektur obowiązkowych z języka polskiego znajduje się aż pięć utworów Adama Mickiewicza. Zastanawiający jest też fakt, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło patronem rok 2023 m.in. Aleksandra Fredrę, z którego "Zemstą" ósmoklasiści zmagali się rok temu. Czyżby to był trop dla ósmoklasistów?

Sonda
Czy uważasz, że ilość materiału na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego jest za duża?
Mieszkańcy „ujrzeli” Matkę Boską. Objawienie na drzewie