Koronawirus. Seniorze! Nie daj się oszukać

i

Autor: Pixabay Koronawirus. Seniorze! Nie daj się oszukać

Koronawirus. Seniorze! Nie daj się oszukać

2020-03-18 10:14

Seniorzy to grupa najbardziej narażona na zakażenie koronawirusem. Zalecenia służb są jednoznaczne - osoby w starszym wieku powinny pozostać w domach. Miasto oferuje im pomoc w zakupach i wykupie leków. Warto też wykazać się pomocą sąsiedzką.

Bydgoskie Biuro Seniora zaleca seniorom ostrożne i rozważne podchodzenie do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji. Sprawdzonymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby państwowe i samorządowe oraz zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych:

  • Główny Inspektor Sanitarny - LINK
  • Miasto Bydgoszcz - LINK
  • Ministerstwo Zdrowia - LINK

Chroń swoje finanse

W obliczu niebezpieczeństwa związanego z koronawirusem nasz strach wykorzystują oszuści i złodzieje.
- W przypadku otrzymania informacji zachęcającej do przeprowadzenia jakiejkolwiek transakcji finansowej, warto skontaktować się i skonsultować tę czynność z kimś z rodziny lub przyjaciół. Należy szczególnie dokładnie sprawdzać adres strony internetowej banku w przypadku logowania się w internecie. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank. Należy dokładnie sprawdzać numery kont, na które faktycznie chcemy dokonać przelewu - mówi Karolina Kallas, koordynatorka Bydgoskiego Biura Seniora.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić oszczędności. Policjanci przestrzegają także przed nieuczciwymi osobami, które oferują sprzedaż środków pomagających zwalczać koronawirusa. W internecie pojawiły się propozycje zakupów m.in. amuletów czy herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa.

Przestępcy wysyłają komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Oszuści informują np. o potrzebie zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy przejęciem przez Narodowy Bank Polski środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.  TO NIEPRAWDZIWE INFORMACJE.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – ZAWSZE SKONSULTUJ INFORMACJĘ Z RODZINĄ, SĄSIADEM, ZNAJOMYM.

Przed planowanym przyjściem do przychodni zadzwonić do placówki, poddając się krótkiemu wywiadowi medycznemu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.


Zakupy dla seniorów

Miasto uruchomiło dla seniorów specjalną infolinię, na którą można zadzwonić i zgłosić potrzebę zrobienia zakupów, w tym leków. Zakupy zrobią i dostarczą wolontariusze.

SZCZEGÓŁY: Bydgoszcz walczy z koronawirusem. Miasto organizuje zakupy [ZASADY POMOCY]

Jak ustrzec się przed koronawirusem? Bydgoski lekarz radzi

KORONAWIRUS. SYTUACJA W BYDGOSZCZY. PRZECZYTAJ:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany