OHYDNE! Bakterie MOCZU na bydgoskim dworcu PKP! A tego miejsca w autobusach lepiej nie dotykać!

2021-01-27 10:05 eib
OHYDNE! Bakterie MOCZU na bydgoskim dworcu PKP! A tego miejsca w autobusach lepiej nie dotykać!
Autor: Pixabay OHYDNE! Bakterie MOCZU na bydgoskim dworcu PKP! A tego miejsca w autobusach lepiej nie dotykać!

Firma PSG Polska przeprowadziła badanie czystości miast. Jak wypadła Bydgoszcz na tle pozostałych miast Polski? Okazuje się, że poza kilkoma kiepskimi punktami, bardzo dobrze! W rankingu na najczystsze miasto w kraju jesteśmy na drugim miejscu. Tuż przed nami uplasowała się Łódź, a na trzecim miejscu zalazł się Kraków. Jednak w mieście są miejsca, w których trzeba wyjątkowo uważać na bakterie i brud.

Bydgoszcz drugim najczystszym miastem w Polsce

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia.

Badaniom zostały poddane

 • bankomaty,
 • poręcze w komunikacji miejskiej,
 • wózki w sklepach spożywczych,
 • klamki w galeriach handlowych,
 • poręcze na dworcach PKP.

Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce.

Zobacz także: Koniec agencji towarzyskiej w Bydgoszczy! 54-latka zarobiła na niej ponad 3,5 mln złotych

Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Próbki do badań zostały pobrane w miastach:

 • Krakowie,
 • Warszawie,
 • Łodzi,
 • Bydgoszczy,
 • Białymstoku,
 • Gdańsku,
 • Wrocławiu,
 • Lublinie,
 • Poznaniu,
 • Katowicach.

Na 10 największych polskich miast, które zostały wytypowane do badania, miasto Bydgoszcz zajęło wysoką, bo 2 pozycję w ogólnym zestawieniu. Miasto okazało się być jednym z najczystszych wśród wszystkich przebadanych. W TOP 3 znalazły się również Łódź (na pierwszym miejscu z wynikiem 1470 bakterii) oraz Kraków (na miejscu trzecim z wynikiem 2440 bakterii).

Spis treści

 1. Bydgoszcz drugim najczystszym miastem w Polsce
 2. Te miejsca w Bydgoszczy są najbardziej brudne
 3. Bydgoszcz na podium "najczystszych: bankomatów w Polsce
 4. Czystość na dworcu PKP. Bydgoszcz ponownie w czołówce

Te miejsca w Bydgoszczy są najbardziej brudne

Badania wykazały, że w Bydgoszczy najbardziej powinniśmy się obawiać powierzchni w komunikacji miejskiej - 1200 bakterii oraz na wózkach sklepowych - 660 bakterii (w tym również pleśń).

Miejsce trzecie przypadło bankomatom – 240 bakterii (w tym również pleśń), a następnie dworców PKP – 200 bakterii. Najmniejszą liczbę – 40 bakterii znaleziono w galerii handlowej, co świadczy o tym, że galerie w związku z obecnymi restrykcjami sanitarnymi są regularnie dezynfekowane - podaje zespół badawczo-analityczny PSG Polska.

Wyniki jasno pokazują, że w miejscach publicznych należy zachować szczególne środki ostrożności w postaci np. dezynfekcji rąk po każdym bezpośrednim kontakcie z daną powierzchnią, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.

Przeczytaj: WOŚP: W Bydgoszczy możesz wylicytować kamienie lemura! Co jeszcze trafiło na aukcję?

Bydgoszcz na podium "najczystszych: bankomatów w Polsce

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska informuje, że przeprowadzone przez nich badania mikrobiologiczne wykazały na bankomacie w Bydgoszczy 240 bakterii (w tym również pleśń). Liczba znalezionych bakterii w porównaniu do bankomatów w pozostałych miastach wyszła stosunkowo niska. Na podium Bydgoszcz przegrywa jedynie z Gdańskiem – 44 bakterie oraz Łodzią – 200 bakterii.

Czystość na dworcu PKP. Bydgoszcz ponownie w czołówce

Na poręczy bydgoskiego dworca kolejowego znaleziono 200 bakterii, dzięki czemu miasto znalazło się na podium najczystszych dworców w kraju – lepszy wynik osiągnął tylko Białystok (16 bakterii) i Wrocław (60 bakterii) - mówią pracownicy PSG Polska.

Dodatkowe badania jakościowe pozwoliły zidentyfikować m. in. Pseudomonas lundensis – bakteria powodująca psucie się żywności oraz bakterie Citrobacter braakii – występująca głównie w moczu. U osób z osłabioną odpornością może nawet powodować sepsę - dowiadujemy się z raporty PSG Polska.

Wyniki badań pokazały przykłady niebezpieczeństw, które na nas czyhają praktycznie na każdym kroku, dlatego przy każdej wizycie warto pamiętać o zachowaniu środków ostrożności w postaci np. częstej dezynfekcji rąk oraz przedmiotów osobistych w celu zminimalizowania ryzyko przenoszenia bakterii lub nawet zakażenia.

Sprawdź: Ksiądz skandalista porównał szczepienia do obozu koncentracyjnego! Czy on nie ma wstydu?!

Właściciel klubu fitness z Bydgoszczy rozważa otwarcie mimo obostrzeń