Prawie milion dolarów za monetę z Bydgoszczy! Tego nikt się nie spodziewał

2022-01-21 12:37
Prawie milion dolarów za monetę z Bydgoszczy! Tego nikt się nie spodziewał
Autor: UM Bydgoszcz Prawie milion dolarów za monetę z Bydgoszczy! Tego nikt się nie spodziewał

15 stycznia w Nowym Jorku odbyła się licytacja wyjątkowej monety z bydgoskim rodowodem. Cena wywoławcza wynosiła 180 tys. dolarów. Jak się okazało, była to cena dość „symboliczna”, bo osiemdziesięciodukatówka została wylicytowana za... 900 tys. dolarów!

„To wyjątkowa polska piękność” – czytamy na stronie Stacks & Bowers Galleries, gdzie odbyła się licytacja. Według szacunków jej cena miała osiągnąć przedział między 300 a 600 tys. dolarów. Ostatecznie została wylicytowana za 900 tys. dolarów! W 2018 r. ten sam dom aukcyjny sprzedał studukatówkę z mennicy bydgoskiej za 1,8 mln dolarów.

Zobacz: Wypadek na DK 10 pod Bydgoszczą! Jedna osoba poszkodowana [ZDJĘCIA]

Bydgoska 80-dukatówka została wybita w złocie w 1621 roku w mennicy bydgoskiej. Waży 282,84 g, a jej średnica to 69 mm. Jest koloru miodowo-złotego, na krawędziach opalizuje pomarańczowymi odcieniami.

Czytaj także: Znalazł banknot i go nie oddał! Zaskakujące konsekwencje. Tego się nie spodziewał

Monety tak wysokich nominałów były rzadko spotykane. Wiadomo o istnieniu kilkunastu studukatówek. Osiemdziesięciodukatówek było nieco więcej. Były na tyle rzadkie, że można prześledzić ich „rodowód” od wybicia do dziś. Ciekawostką jest, że jednym z właścicieli monety, która była licytowana w nowojorskim domu aukcyjnym, był Julian Ursyn Niemcewicz i najpewniej za jego sprawą trafiła do Ameryki. Powód, dla którego nie znamy dokładnej liczby tych monet jest prosty: obawa przed złodziejami.

Sonda
Czy spodziewałeś się takiej kwoty za monetę, która została wybita w Bydgoszczy?
Orszak Trzech Króli 2022 przeszedł ulicami Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE