Babcia nie wezwała karetki do 13-letniej wnuczki, która zaczęła rodzić! Maleństwo nie przeżyło

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Babcia nie wezwała karetki do 13-letniej wnuczki, która zaczęła rodzić! Maleństwo nie przeżyło

To się nie mieści w głowie!

Babcia nie wezwała karetki do 13-letniej wnuczki, która zaczęła rodzić! Maleństwo nie przeżyło

2022-11-30 17:13

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata to wyrok w sprawie Barbary B., babcia 13-latki z woj. świętokrzyskiego. Nastolatka w sierpniu ubiegłego roku urodziła dziecko. Jak wyjaśnia PAP, kobieta była oskarżona o narażenie wnuczki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ponieważ nie wezwała pogotowia.

Kielce: Babcia nie wezwała karetki do 13-letniej wnuczki, która zaczęła rodzić!

Wyrok zapadł w środę (30 listopada) po południu przed Sądem Rejonowym w Kielcach. Z uwagi na charakter sprawy proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

- Sąd skazał 59-latkę na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo też kobieta ukarana została grzywną w wysokości 1500 złotych i obciążona kosztami sądowymi w wysokości 500 złotych - poinformował sędzia Tomasz Durlej, rzecznik Sądy Rejonowego w Kielcach. 13-latka w asyście policji trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w sierpniu 2021 roku po tym, jak w domu swojej babki urodziła dziecko. Noworodek zmarł po porodzie.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód ustaliła, że dziecko 13-letniej dziewczyny urodziło się żywe. Noworodek zmarł jednak w wyniku obrażeń spowodowanych porodem. Śledczy nie stwierdzili, że do śmierci dziecka przyczyniły się osoby trzecie.

 W toku śledztwa zarzuty przedstawiono babci 13-latki. Prokuratura oskarżyła 59-letnią Barbarę B., że poprzez zaniechanie wezwania służb ratunkowych naraziła wnuczkę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Miało to związek z porodem, który odbywał się w warunkach domowych i bez zapewnienia opieki medycznej.

13-latka urodziła dziecko w domu. Ojcem był 71-letni sąsiad

Prokuratura podkreślała, że śledztwo prowadzono "w związku z wszelkimi okolicznościami związanymi z urodzeniem przez 13-latkę dziecka, w tym kwestią związaną ze współżyciem seksualnym z małoletnią poniżej 15. roku życia". W trakcie śledztwa ustalono, że ojcem dziecka był sąsiad 13-latki, 71-letni Stanisław G. Mężczyzna został zatrzymany. Trafił do aresztu, a potem do szpitala. Zmarł w trakcie śledztwa we wrześniu 2021 roku. W jego sprawie postępowanie umorzono.

Pisaliśmy o tym w tym tekście: 71-latek ojcem martwego dziecka 13-latki? Badania DNA jednoznaczne!

13-latka przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Sąd rodzinny podjął decyzję o pozbawieniu praw rodzicielskich matki i ojca nastolatki.

Rodzice utrzymywali, że nie wiedzieli o tym, że ich córka była w ciąży.

Sonda
Czy kara dla babci 13-latki jest odpowiednia?
Sanocki dziennikarz Marek Pomykała zginął z rąk policjanta Tadeusza P?
Listen to "Molestwowanie dzieci i tragiczna historia 12-letniej Kingi" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają