Drożyzna 2020. WYŻSZE podatki i opłaty. Za co w Kielcach zapłacimy więcej?

2020-01-13 10:39 ToM
Drożyzna 2020. WYŻSZE podatki i opłaty. Za co w Kielcach zapłacimy więcej?
Autor: Shutterstock Drożyzna 2020. WYŻSZE podatki i opłaty. Za co w Kielcach zapłacimy więcej?

Rok 2020 przyniesie wiele zmian. Wśród nowości znajdują się niestety podwyżki, które będą dotyczyć wielu opłat. Władze Kielc już od jakiegoś czasu zapowiadały, że od 1 kwietnia 2020 r. obowiązywać będą nowe stawki za wywóz śmieci, ponadto wiele spółdzielni w 2020 roku podniesie czynsz. Niektóre stawki wzrosną nawet o 150 złotych! To wszystko wynik galopującej inflacji.

Nowe stawki za wywóz śmieci to efekt burzliwych narad i głosowań podczas grudniowych sesji Rady Miasta Kielce. Podwyżki umożliwiły "domknięcie" budżetu na rok 2020.

Podwyższone opłaty za wywóz śmieci będą obowiązywać w Kielcach od 1 kwietnia 2020 r. Nowe opłaty będą kształtować się następująco:

  • 14 złotych za osobę zamieszkującą daną nieruchomość w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
  • 28 złotych za osobę zamieszkującą daną nieruchomość w przypadku, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Dla porównania - teraz opłaty wynoszą odpowiednio 9,50 i 12 złotych.

W tym roku, decyzją partii rządzącej, wzrosła pensja minimalna. Najmniejsze wynagrodzenie wynosi od początku 2020 r. 2600 złotych brutto (około 1870 zł na rękę). Cieszący się z podwyżek płacy Polacy powinni pamiętać, że wzrost wynagrodzenia przełoży się na inflację.

Musimy przygotować się też na wyższe rachunki za prąd. Klienci Tauronu zapłacą miesięcznie ok. 7 zł więcej, a o około 9 zł powiększą się miesięczne wydatki klientów Enei i Energi. 

Co gorsza, eksperci przewidują, że inflacja w gospodarce na rok 2020 wzrośnie o około 2,5 proc. Inflacja oraz wzrost rachunków za elektryczność sprawiają, że wiele spółdzielni mieszkaniowych w 2020 roku podwyższy czynsz. Niektóre podwyżki są bardzo dotkliwe, zapłacimy o nawet 150 złotych miesięcznie więcej.

Co jeszcze podrożało w 2020 roku? To co zwykle - alkohol i papierosy. Akcyza wzrosła o 10 procent, a to oznacza, że o kieszeni dostaną konsumenci.

To jednak nie koniec. W tym roku rząd przeforsuje ustawę, która nakłada dodatkową opłatę na napoje (tzw. podatek od cukru). Nowa danina obejmie napoje zawierające substancje słodzące oraz takie składniki jak kofeina, guarana czy tauryna.

Oczywiście, z dniem 1 stycznia, jak co roku, podrożało paliwo.