15 lat Krakowa w Unii Europejskiej. Te inwestycje zmieniły miasto! [GALERIA]

2019-05-01 10:00

Mija 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie Kraków skorzystał z rekordowej ilości środków - gmina otrzymała blisko 4,8 mld zł dofinansowania. Dzięki wsparciu UE miasto zrealizowało wiele kluczowych dla rozwoju gminy inwestycji. Zobaczcie, które z nich zmieniły Kraków!

Gmina Miejska Kraków jest jednym z pionierów w zakresie korzystania ze środków wspólnotowych. - Miasto uzyskało w ostatnich 15 latach blisko 4,8 mld zł dofinansowania przy wkładzie własnym, przekraczającym 3,9 mld zł. Ten stosunek obrazuje, że bez funduszy unijnych wielu inwestycji, z których Kraków jest znany nie tylko w Polsce, ale i w Europie nie udałoby się zrealizować - mówi prezydent Jacek Majchrowski.

ZOBACZ GALERIĘ: 15 lat Krakowa w Unii Europejskiej. Te inwestycje zmieniły miasto!

Ze środków unijnych zrealizowano kilka strategicznych projektów związanych z gospodarką opadami oraz rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Płaszowie. Z kolei w 2015 roku uruchomiono jedną z pierwszych w Polsce nowoczesną spalarnię śmieci. Poza paleniem odpadów produkuje ona tzw. "zieloną energię". 

Zobacz też >>> Zapomniana atrakcja Krakowa powraca. Balon widokowy wraca nad Wisłę! [ZDJĘCIA]

Kompleksowo przebudowane rondo Ofiar Katynia, wybudowana estakada w ciągu ulic Powstańców Wielkopolskich i Nowohuckiej czy rozbudowa ul. Surzyckiego i Botewa oraz budowa ul. Śliwaka to jedne z wielu przykładów inwestycji w infrastrukturę drogową - wylicza krakowski magistrat. Miliony złotych zainwestowano też z budowę i remonty linii tramwajowych, m.in. na Kampus UJ czy w ciągu rondo Mogilskie - al. Jana Pawła II - plac Centralny. Warto też zaznaczyć, że Kraków posiada w 100% nowoczesny tabor autobusowy, trwa też zakup wagonów tramwajowych. 

Przejdź do galerii i zobacz inwestycje, które zmieniły Kraków nie do poznania!

Zobacz koniecznie: 

>>> Polskie "drapacze chmur". Zobacz najwyższe budynki w polskich miastach! [ZDJĘCIA]

>>> Opuszczona szkoła w Małopolsce. Te zdjęcia przyprawią Cię o dreszcze!

>>> Polska Toskania zaledwie 20 minut od Krakowa. Zobaczcie, jak tam jest pięknie! [ZDJĘCIA]

 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE