Zapomniana atrakcja Krakowa powraca. Balon widokowy wraca nad Wisłę! [ZDJĘCIA]

2019-04-24 12:56

Na tą informację czekało wielu mieszkańców Krakowa i turystów. Po czterech latach przerwy balon widokowy wraca na bulwary wiślane! I to nie tylko jako atrakcja turystyczna, ale też symbol walki o czyste powietrze. 

Statek powietrzny będzie unosił się trzysta metrów nad ziemię, będzie większy i przesunięty w stronę Forum Przestrzenie, żeby nie zasłaniać krakowskich zabytków. Będzie miał też dodatkową, innowacyjną funkcję. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Zapomniana atrakcja Krakowa powraca. Balon widokowy wraca nad Wisłę!

- W oparciu o sygnał, który będzie przesyłany z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na powłoce balonu będzie można zobaczyć jakie jest zanieczyszczenie w danym momencie. Będą takie cztery piktogramy w formie chmurek, które będą zmieniać kolor (w zależności od stężenia pyłów w powietrzu - przyp. red.) - mówi Marek Kufel, właściciel balonu widokowego. 

Zobacz też >>> Remonty paraliżują Kraków. Będzie jeszcze gorzej!

Cztery lata temu balon został zlikwidowany bo powstał nowy plan zagospodarowania przestrzennego i niezgodnie z prawem zasłaniał widok na Wawel i Skałkę. Teraz problem został rozwiązany, bowiem balon zostanie przesunięty. - Piętnastego kwietnia tego roku została podpisana umowa z właścicielem balonu i będzie ona obowiązywała do 14 kwietnia 2022 roku - mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu. 

To pierwsza taka instalacja w Polsce

Krakowski balon widokowy był pierwszą taką instalacją w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Jego powrót da możliwość podziwiania planu zabudowy historycznego centrum Starego Miasta. Zapewni też widok na Wawel i Kazimierz. Ilość pasażerów w balonie będzie uzależniona od warunków atmosferycznych: siły wiatru, temperatury i ciśnienia. Standardowe loty odbywać się będą na wysokość nawet 300 metrów. 

Pierwsze loty nowym balonem odbędą się w czerwcu, przed wakacjami.

Sprawie balonu widokowego przyglądała się nasza reporterka, Dominika Baraniec. Posłuchaj jej materiału!

Zobacz koniecznie:

>>> Uwaga krakowianie! Bulwary nad Wisłą zostaną zamknięte! [ZDJĘCIA]

>>> Trwa budowa mostu nad Wisłą w Krakowie

>>> Nad Małopolskę dociera pył saharyjski! Lepiej nie myjcie aut i nie wywieszajcie prania!​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE