WOPR

i

Autor: Jerzy Klawiński

Liczyła się każda sekunda

Dramatyczna akcja ratunkowa na Wiśle. Skrajnie wychłodzony mężczyzna trafił do szpitala

2022-09-02 8:03

Krakowscy ratownicy wodni wyciągnęli z Wisły tonącego mężczyznę. Topielec był nieprzytomny, dlatego natychmiast przystąpiono do zaawansowanych czynności resuscytacyjnych. W tym przypadku liczyła się każda sekunda, ponieważ temperatura ciała mężczyzny spadła już do 28 st. Celsjusza. Jest to granica poniżej, której dochodzi do skrajnych objawów hipotermii.

Wyciągnęli z Wisły skrajnie wychłodzonego mężczyznę. Temperatura ciała spadła do 28 st. Celsjusza

W środę (31 sierpnia) ratownicy krakowskiego WOPR zostali poinformowani o mężczyźnie, który zniknął w Wiśle za stopniem Dąbie. Topielca udało się szybko zlokalizować i wyciągnąć z wody. Był on nieprzytomny i wymagał podjęcia natychmiastowych czynności resuscytacyjnych. Z powodu braku możliwości dojazdu karetki na miejsce zdarzenia zdecydowano o transporcie drogą wodną (3 km) w okolice Mostu Wandy. Mężczyzna był skrajnie wychłodzony, temperatura jego ciała spadła już do 28 st. Celsjusza. Jest to granica poniżej której występują krytyczne objawy hipotermii. Na szczęście w tym przypadku ratownicy zdążyli z udzieleniem pomocy topielcowi. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie lekarze przejęli dalszą opiekę nad nim.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Znalazł zwłoki podczas spaceru nad brzegiem Wisły. Policja ustaliła, kim był zmarły

Za zabawę w berka z ochroniarzem grozi mu 15 lat więzienia

Jak pomóc tonącej osobie?

Podstawą działania jest wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie pod numer 112. Osobie zagrożonej trzeba udzielić pomocy, ale bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia, tak by z ratownika nie stać się ofiarą. Dlatego nie rzucajmy się na ratunek, jeżeli nie jesteśmy wykwalifikowani w udzielaniu takiej pomocy lub mamy wątpliwości co do własnych umiejętności. O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody - podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się tylko w ostateczności!

Sonda
Czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?
Nasi Partnerzy polecają