Koronawirus w Polsce? Krakowski magistrat: Miasto przygotowane na koronawirusa

2020-02-28 13:41
Koronawirus - Uczniowie nie pojadą do Berlina
Autor: Getty Images Koronawirus - Uczniowie nie pojadą do Berlina

Koronawirus z Chin pojawia się w kolejnych krajach w całej Europie i atakuje coraz bliżej Polski. Mieszkańcy naszego kraju są zaniepokojeni rozwojem wydarzeń i obawiają się epidemii koronawirusa. Tymczasem w Krakowie odbyło się specjalne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Miasto zapewnia, że jest gotowe na ewentualne przypadki koronawirusa w stolicy Małopolski.

Koronawirus w Krakowie? Miasto jest gotowe

W czwartek, 27 lutego w Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Rozrywka w Krakowie odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego na temat przygotowania Krakowa na ewentualne wystąpienie przypadków koronawirusa.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele magistratu, a także policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, MPK SA w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Jak zapewnia CZK - procedura na wypadek wystąpienia przypadków zachorowań jest przygotowana i dobrze znana wszystkim służbom i podległym miastu jednostkom.

- Kraków posiada rezerwy finansowe na wypadek wystąpienia epidemii. Warto jednak podkreślić, że konkretne decyzje i działania zostaną podjęte po otrzymaniu informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego. To, co każdy z nas może zrobić w obecnej sytuacji, to zaszczepić się przeciwko grypie - o co nieustannie apelują lekarze - oraz przestrzegać zasad higieny, w tym przede wszystkim często i dokładne myć ręce - tłumaczy CZK.

Koronawirus. Co robić, gdzie się zgłosić?

W związku z wystąpieniem w ostatnich tygodniach w Chinach, we Włoszech, w Korei Południowej oraz innych krajach zachorowań, z takimi objawami, jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, poniżej przedstawiamy zalecenia służb sanitarnych, dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus: Byłeś we Włoszech, Chinach lub krajach zagrożonych?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z rejonów objętych epidemią koronawirusa Covid-19 i zaobserwowałeś u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.

Telefony alarmowe

Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9:
centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99,
lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 - podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Koronawirus w Krakowie. Oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne:

- Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 400 20 00.
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie - Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 622 93 53.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie objętym epidemią koronawirusa Covid-19 i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, możesz zakończyć kontrolę. Natomiast jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem Covid-19, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Koronawirus w Polsce? Czy maseczka ochroni przed wirusem?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa spowodowała, że także w Polsce maski i maseczki ochronne zniknęły z polskich aptek. Natomiast ich cena na portalach aukcyjnych gwałtownie wzrosła nawet o 500 procent! Za to pojawili się ludzie w maskach ochronnych, które noszą także w pomieszczeniach zamkniętych. Nie chodzi więc o zabezpieczenie przed smogiem, ale właśnie - przed koronawirusem.

Zapytaliśmy więc Głównego Inspektora Sanitarnego Jaroslawa Pinkasa, czy noszenie masek i maseczek ochronnych pozwala uniknąć zarażenie koronawirusem? 

- Maseczki nie chronią przed zarażeniem koronawirusem! Noszenie ich przez osoby zdrowe jest kompletnie bezsensowne - stwierdził dobitnie Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. - Maseczki są dla osób chorych, właśnie po to, aby nie zarażały innych. Natomiast nie żadnego powodu, aby w naszym klimacie, w naszym kraju nosiły je osoby zdrowe - tłumaczył.

Co to jest koronawirus?

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Narażone na chińskiego koronawirusa mogą być również osoby, które:

- miały bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka

Koronawirus w Polsce? Śledź najnowsze informacje:

Jak myć ręce, aby chronić się przed koronawirusem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE