Kraków zwiększa dopłaty do żłobków prywatnych. Ile zyskają rodzice maluchów?

i

Autor: Design_Miss_C/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Świetna informacja dla rodziców

Kraków zwiększa dopłaty do żłobków prywatnych. Ile zyskają rodzice maluchów?

2022-09-15 8:01

Radni Krakowa zdecydowali o zwiększeniu dopłat do żłobków niepublicznych. Dotacja udzielana do każdej godziny pobytu malucha w placówce wzrosła ponad dwukrotnie. Ta decyzja w 2023 roku będzie kosztować miejski budżet 29 milionów złotych, jednak radni nie mieli większych wątpliwości, że warto ją podjąć. W głosowaniu projekt uchwały poparło 40 rajców, nikt nie był przeciw, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Będzie wyższa dopłata do prywatnych żłobków. Radni wyjątkowo zgodni

W Krakowie będą wyższe dopłaty do prywatnych żłobków. Radni zdecydowali, że wysokość podstawowej dotacji udzielanej do godziny opieki nad dzieckiem w niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wzrośnie do kwoty 3,50 zł. Do tej pory ta kwota wynosi 1,70 zł, co więc oznacza wzrost o ponad 100 proc. Z kolei wysokość dodatkowej dotacji na dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności wyniesie 6 zł. Ta kwota wynosi obecnie 2,40 zł. Zmiany będą obowiązywać od 2023 roku.

Projekt uchwały w sprawie podniesienia dopłat do pobytu dziecka w żłobku niepublicznych poparło 40 radnych. Nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo.

PRZECZYTAJ: Kościelny z Regulic miał proponować seks nastolatkowi. Został otoczony podczas prowokacji

Kraków: remont ul. Fatimskiej trwa już pół roku, mieszkańcy mają dość utrudnień. Prace potrwają do końca roku

Ile zapłaci Kraków za zwiększenie dopłaty? W planach podwyżka opłaty za miejskie żłobki

Z szacunków magistratu wynika, że w 2023 roku dopłaty do pobytu dzieci w niepublicznych żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennego opiekuna będą kosztować około 56,5 mln zł. To oznacza wzrost kosztów o 29 mln zł. Równocześnie samorząd planuje podniesienie opłaty za pobyt dziecka w miejskim żłobku ze 199 zł do 299 zł miesięcznie. Ta zmiana ma być nieodczuwalna dla rodziców, ponieważ każda rodzina jest uprawniona do otrzymania dofinansowania do żłobka, wypłacanego instytucji opieki przez ZUS, w wysokości do 400 zł albo do rodzinnego kapitału opiekuńczego w średniomiesięcznej wysokości 500 zł. Świadczenia te pokryją proponowane opłaty w miejskim żłobku, a w przypadku pobierania na dziecko dofinansowania z ZUS miejski żłobek, zgodnie z zapisami ustawy, obniży rodzicowi opłatę za pobyt w żłobku do wysokości 0 zł.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Nasi Partnerzy polecają