Małopolska. Podwyżki cen dotarły do kościołów. Parafianie mają płacić więcej za mszę

2021-10-15 12:38
Małopolska. Podwyżki cen dotarły do kościołów. Parafianie mają płacić więcej za mszę
Autor: Norbert Staudt/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Podwyżki cen dotyczą już niemal wszystkich dziedzin życia. Wygląda na to, że inflacja dotarła również do kościołów. Na facebookowym profilu "Spotted Oświęcim 24" opublikowano zdjęcie ogłoszeń parafii w Bielanach (gmina Kęty) o zaskakującej treści. Czytamy w nich, że parafianie za zamówienie intencji mszalnej powinni zapłacić przynajmniej 60 zł.

Inflacja w kościołach. Parafianie zapłacą więcej za mszę

- W sobotę 16 października od godziny 8.00 w kancelarii będzie można zamawiać intencje Mszy Świętych na 2022 rok. Często pojawiają się pytania, ile się należy za Mszę. Ceny wszystkiego ciągle idą w górę, płace też są rewaloryzowane, bylibyśmy wdzięczni, gdyby ofiara za Mszę wyniosła przynajmniej 60 zł - zdjęcie ogłoszeń parafii w Bielanach (gmina Kęty) o takiej treści pojawiło się na facebookowym profilu "Spotted Oświęcim 24". Post wzbudził olbrzymie zainteresowanie wśród użytkowników Facebooka i doczekał się licznych komentarzy. Większość internautów jest oburzona takim podejściem do kwestii ofiar składanych przy okazji zamawiania intencji mszalnych, ale zdarzają się również głosy przeciwne.

- To jeszcze nic. W Oświęcimiu ksiądz proboszcz sugeruje 70 zł za mszę w tygodniu i 100 za mszę w niedzielę - pisze Marta.

- Biedna parafia szkoda że bezdomnych w Bielanach nie ma może by który podarował parę groszy + Maybacha - dodaje Ryżu Ryż.

- Chciałbym zobaczyć te rewaloryzowane wynagrodzenia, banda złodziei i manipulatorów. Kiedy ludzie zrozumieją, że państwo kościelne to jedno wielkie nieporozumienie które warto by było rozwiązać - komentuje Piotr.

- 60 zł za spokój duszy to dużo? To warte każdych pieniędzy! Oczywiście mowa o spokoju duszy, tego co daje. Nie jedna babinka poczuje się znacznie lepiej, jak da na mszę za "starego" Poza tym nikt nikogo nie zmusza... - nie zgadza się z poprzednikami Euforio Ty.

- Jak zwykle największy problem mają Ci, którzy nawet nie chodzą do kościoła - dodaje Konrad.

- Kościół zrobił się takim sklepem, dobrym biznesem, pogrzebu za mniej nie, mszy też nie, daj tyle albo więcej to tak. Brakuje jeszcze rozliczenia po zmianach i pracy na akord kto ile i za co wywalczył - ocenia Kamil.

- Ceny wszystkiego idą w górę, więc dowalmy ludziom jeszcze bardziej - komentuje Maria.

- A może wprowadzić walutę watykańską Bóg zapłać? To jest straszne. Moja SP pra babcia mówiła prawdę za pieniądze świat się podli za pieniądze ksiadz się... - pisze Kamil Peter.

- Prawo rynku czyli dopóki jest popyt to jest i podaż. I jeżeli nie byłoby chętnych za płacenie za modlitwę co przecież można zrobić samemu za darmo w domu to takie ogłoszenie nie miałoby racji bytu - tłumaczy Monika.

Obecnie na stronie internetowej parafii w Bielanach widoczna jest jedynie informacja, że od 16 października rozpocznie się przyjmowanie intencji mszalnych na 2022 rok. Nie ma natomiast sugestii dotyczącej minimalnej ofiary. A Wy, co sądzicie o płaceniu za intencje mszalne? Zagłosujcie w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

PRZECZYTAJ: "Największy proces pedofilski w Polsce". Akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu

ZOBACZ: Kraków. Pożar w bloku na ulicy Wysłouchów. W mieszkaniu na czwartym piętrze strażacy znaleźli zwłoki

Sonda
Czy powinno się płacić za intencje mszalne?
Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE