Matura 2021: Polski. Jak napisać rozprawkę z Lalki? Sprawdź, czy zdałeś!

i

Autor: Pixabay Matura 2021: Polski. Jak napisać rozprawkę z "Lalki"? Sprawdź, czy zdałeś!

Matura 2021: Polski. Jak napisać rozprawkę z "Lalki"? Sprawdź, czy zdałeś!

2021-05-04 12:54

Matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym nie przyniosła niespodzianki - zgodnie z przewidywaniami jednym z tematów była "Lalka". Temat rozprawki maturalnej brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu", a maturzyści, oprócz "Lalki", powinni jeszcze odwołać się do innych tekstów kultury. Wielu maturzystów z pewnością zastanawia się, czy udało im się zdać tegoroczną maturę polskiego. Choć na oficjalne wyniki trzeba jeszcze trochę poczekać, postanowiliśmy dać Wam kilka wskazówek i sugerowaniach odpowiedzi. Zobacz, czy udało Ci się trafić w klucz!

Tematy maturalne z języka polskiego sprawiają, że maturzyści co roku są nad wyraz zakłopotani. Jednym z zadań maturalnych w arkuszu CKE z języka polskiego na poziomie podstawowym jest napisanie rozprawki na wybrany temat (jeden z dwóch zaproponowanych). W tym zadaniu sprawdzana jest nie tylko znajomość lektur obowiązkowych, ale także innych tekstów kultury. Jak pokazuje historia ostatnich lat, jedną z najpopularniejszych lektur maturalnych jest "Lalka" Bolesława Prusa. Nie inaczej był w tym roku, a jednym z tematów, jaki maturzyści mogli wybrać było zagadnienie: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu. Maturzyści pisząc rozprawkę na ten temat musieli wziąć pod uwagę nie tylko Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera "Lalki", ale i inne postacie z rozmaitych tekstów kultury.

ZOBACZ TEŻ: Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania. Jest rozprawka z "Lalki"? Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021 poziom podstawowy

Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? "Lalka". Stanisław Wokulski

Wokulski jest bogatym kupcem o burzliwej przeszłości, jego osobowość łączy cech romantyka i pozytywisty. Z pewnością można go uznać za bohatera ambitnego, który zwalczył przeciwności losu. Wokulski został zesłany na Syberię, w pocie czoła pracował, by zdobyć majątek, którego nie odziedziczył, ponieważ pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Zmuszony przez ojca, Piotra Wokulskiego, do pracy w Warszawie jako subiekt i kelner w winiarni, mozolnie budował charakter. Czasem jednak szedł na łatwiznę - ożenił się z bogatą wdową po Żydzie Minclu, dzięki czemu awansował społecznie. Bohater owdowiał po zaledwie czterech latach, ale za to miał spore pieniądze na koncie, stał się też właścicielem sklepu.

Gdy Wokulski poznał Izabelę Łęcką, zakochał się w niej bez pamięci, mimo że ta nigdy nie darzyła go sympatią. To dla niej nauczył się mówić po angielsku, a sprawiając prezenty rodzinie Łęckich, stracił sporo pieniędzy podczas swoich interesów. Ostatecznie nawet sprzedał sklep, ponieważ w oczach arystokratki bycie "kupcem galanteryjnym" było czymś haniebnym. Upór i wytrwałość, jakimi cechował się podczas zdobycia serca Łęckiej, sprawiły, że ostatecznie został on jej oficjalnym narzeczonym. Izabela jednak nigdy go nie kochała, w trakcie rozmowy w pociągu z kuzynem niewybrednie go skompromitowała, myśląc, że jej narzeczony nie rozumie języków obcych.

Wtedy Wokulski zerwał zaręczyny, ostatecznie zrozumiawszy, że Izabela go nigdy nie kochała, jedynie jej rodzina korzystała z pieniędzy i wpływów Stanisława. Ostatecznie Wokulski popadł w apatię, rozdał majątek znajomym i wyjechał. Jego dalsze losy są nieznane, niewykluczone, że zginął podczas eksplozji na zamku w Zasławiu.

Wokulski był niezwykle ambitny, dzięki wytrwałości i dążeniu do celu zdobył zawód, nauczył się szacunku do pracy i stał się prężnym handlowcem. Ambicja również popchnęła go w stronę małżeństwa z bogatą wdową, dzięki czemu awansował społecznie. Niestety, dążenie do nierealnego celu, jakim była relacja z Izabelą Łęcką, sprawiło, że stracił majątek, pozycje społeczną i podupadł psychicznie. Zgodnie z jedną interpretacją nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość doprowadziła do jego śmierci.

Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Inne teksty kultury

Poruszając temat ambicji można odwołać się do rozmaitych innych tekstów kultury. Tomasz Judym, bohater "Ludzi bezdomnych" ambitnie i wytrwale leczył osoby biedne, choć nie czerpał z tego korzyści. Ambicją i odwagą zdecydowanie odznaczali się bohaterowie "Kamieni na szaniec", a w związku z tym, że tekstem kultury jest każda książka, film czy nawet kreskówka, śmiało można było odwołać się nawet do produkcji Marvela czy znanych anime, jak Dragon Ball czy Naruto.

CZYTAJ TEŻ: Matura 2021: Alarmy bombowe w całej Polsce! Maturzyści w niebezpieczeństwie?

Matura 2021: język polski, poziom podstawowy. ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI, TEMATY ROZPRAWEK. Co było na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym?

Matura 2021. Poniżej w galerii zdjęć znajdziesz sugerowane odpowiedzi z polskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki