Nocna prohibicja na Starym Mieście w Krakowie. Zaskakujący wyrok NSA

i

Autor: blue2finger/cc0/pixabay Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA w sprawie nocnej prohibicji na Starym Mieście w Krakowie.

Spór o sprzedaż alkoholu

Nocna prohibicja na Starym Mieście w Krakowie. Zaskakujący wyrok NSA

2022-09-03 9:00

Nocna prohibicja na Starym Mieście w Krakowie wzbudza kontrowersje nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale też w gronie sędziów sądów administracyjnych. Na początku 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę rady miejskiej w sprawie zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22.00 na terenie Starego Miasta, jednak Naczelny Sąd Administracyjny zajął odmienne stanowisko. W związku z tym uchwała wprowadzająca nocną prohibicję ponownie trafi na wokandę WSA.

Spór o nocną prohibicję w Krakowie. Sprawa trafiła do sądu

Nocna prohibicja na terenie Dzielnicy I w Krakowie (Stare Miasto) została wprowadzona w 2018 roku na mocy uchwały rady miejskiej. Zakładała ona zakaz sprzedaży alkoholu w godz. 22.00 - 6.00 i dotyczyła sklepów. Lokale gastronomiczne w dalszym ciągu mogły bez żadnych przeszkód serwować klientom napoje wyskokowe. Uchwałę zaskarżyli do sądu administracyjnego przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą alkoholu. Na początku 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwałę, wypominając rajcom między innymi zaniechanie właściwego uzasadnienia aktu prawnego, a także zwracając uwagę na naruszenie zasady równości. Uchwała dotyczyła bowiem tylko Starego Miasta, natomiast nie obowiązywała w innych dzielnicach Krakowa. Portal Love Kraków.pl przytoczył również fragment orzeczenia krakowskiego WSA, w którym sąd powołał się na dane, z których wynikało, że w Dzielnicy I nie odnotowano większej liczby incydentów związanych z nadużywaniem alkoholu, niż w Dzielnicy II Grzegórzki, a nawet takich zdarzeń było mniej. Po wyroku WSA sporna uchwała przestała obowiązywać, lecz miejski samorząd zaskarżył to rozstrzygnięcie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Szaflary: 11-letni Karol uciekł od rodziców adopcyjnych: "Byłem bity". Jego młodsze siostry wciąż tam są

Kraków. Zdemolował bar, wybił szyby w aucie i biegał po mieście z nożami. Policja użyła paralizatora

Zaskakujący wyrok NSA. Sprawa nocnej prohibicji będzie rozpatrzona ponownie

Naczelny Sąd Administracyjny swoje rozstrzygnięcie w sprawie skargi kasacyjnej wydał 24 sierpnia. Jak podaje Love Kraków.pl, sąd wyższej instancji postanowił uchylić wyrok WSA i nakazać ponowne rozpatrzenie sprawy. Nie są jeszcze znane szczegółowe argumenty stojące za takim rozstrzygnięciem, ponieważ NSA ma 30 dni na przygotowanie pisemnego uzasadnienia swojego wyroku. Niemniej przy ponownym rozpatrywaniu sprawy sąd niższej instancji powinien brać pod uwagę wskazówki NSA.

Tymczasem jesienią w Krakowie mają się odbyć konsultacje społeczne w sprawie nocnej prohibicji. Mieszkańcy miasta dostaną możliwość wypowiedzenia się na temat sensowności zakazywania sprzedaży alkoholu w porze nocnej, a także będą mogli określić własne preferencje co do godzin, w których prohibicja ewentualnie powinna obowiązywać.

Sonda
Czy popierasz nocny zakaz sprzedaży alkoholu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany