Panda mała urodziła w krakowskim zoo. Ogród ogłosił konkurs na imię dla zwierzaka

i

Autor: janeb13/cc0/pixabay Panda mała / zdjęcie ilustracyjne.

Nowa atrakcja w krakowskim zoo

Panda mała z Krakowa ma już imię! Została nazwana na cześć królowej

2022-09-20 9:51

Zoo w Krakowie rozstrzygnęło konkurs na imię dla pandy małej, która urodziła się niedawno w ogrodzie zoologicznym. Zwierzak otrzymał imię na część królowej, choć w tym przypadku nie chodzi o brytyjską monarchinię Elżbietę II, lecz o polską królową. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Międzynarodowym Dniu Pandy Małej.

Krakowskie zoo wybrało imię dla pandy małej. Uczcili polską królową

Niedawno w krakowskim zoo urodziła się panda mała. Ogród ogłosił konkurs na imię dla zwierzaka. W Międzynarodowym Dniu Pandy Małej, który przypadał 17 września konkurs został rozstrzygnięty. Ostatecznie zdecydowano się na imię Bona, które ma uczcić królową Polski i żonę Zygmunta Starego. 

Panda mała w naturalnym środowisku zamieszkuje zarośla bambusowe i lasy górskie południowo-wschodniej Azji, od Nepalu po Birmę i zachodnie Chiny. Osiąga zaledwie 50-65 cm długości ciała i jest jedyną w rodzinie pandowatych posiadającą długi ogon. Została zakwalifikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Figuruje w I załączniku Konwencji Waszyngtońskiej.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Lekarze musieli przyszywać palec 41-latce. Makabryczny wypadek podczas cięcia drewna

Pościg za 17-latką i jej kierowcą. Nie zważali na nic

Kim była królowa Bona?

Bona Sforza urodziła się w 1494 roku na terenie dzisiejszych Włoch. Jako żona króla Zygmunta Starego, Bona od 1518 roku była królową Polski i wielką księżną litewską. Pochodziła z rodu książąt Mediolanu - Sforzów. Przysługiwał jej tytuł księżnej Bari i Rosano. Z Zygmuntem Starym miała dwóch synów: Zygmunta Augusta oraz Olbrachta (zmarłego tuż po narodzinach), a także cztery córki: Izabelę, Zofię, Annę i Katarzynę. Jako królowa starała się przeciwdziałać wpływom habsburskim na dworze polskim. Zmarła w wyniku otrucia, zleconego prawdopodobnie właśnie przez Habsburgów. Została pochowana w bazylice św. Mikołaja w Bari.

Sonda
Czy podoba Ci się imię Bona?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE