Tatry. Jeden krok może skończyć się śmiercią. TPN apeluje do turystów

i

Autor: kallerna/CC BY-SA 4.0/wikipedia Morskie Oko / zdjęcie ilustracyjne.

Zamarznięte stawy kuszą turystów

Tatry. Jeden krok może skończyć się śmiercią. TPN apeluje do turystów

2022-12-04 5:00

W Tatrach zima już w pełni. Stawy pokryły się warstwą lodu, co nieodmiennie kusi turystów do wchodzenia na środek zamarzniętych jezior. Tatrzański Park Narodowy ostrzega jednak, by pod żadnym pozorem tego nie robić! W wielu miejscach lód jest na tyle cienki, że bez problemu załamie się pod ciężarem człowieka. Zlekceważenie apelu TPN może skończyć się nawet śmiercią.

Zamarzają stawy w Tatrach. Ważny apel do turystów

Tatry coraz mocniej pokrywają się zimowymi krajobrazami. W górach zamarzają stawy, co stanowi niebezpieczeństwo dla nieodpowiedzialnych turystów, którzy kuszą los i wchodzą na środek tafli lodu. Z tego powodu TPN ponawia apele o rezygnację z "wycieczek" na zamarznięte, górskie akweny. W wielu miejscach lód jest na tyle cienki, że bez problemu może załamać się pod ciężarem człowieka. Wylądowanie w stawie o tej porze roku jest nie tylko nieprzyjemne, ale też śmiertelnie groźne. Niezaplanowana kąpiel może się bowiem skończyć utonięciem bądź śmiercią z wychłodzenia. - Tatrzańskie stawy zaczynają zamarzać i jak co roku apelujemy do turystów o nie wchodzenie na taflę, bo nigdy nie wiadomo, jak ten lód jest gruby. Teraz jest najgorszy okres, bo wody dopiero zaczynają zamarzać. Bywają też dni cieplejsze, kiedy lód topnieje. Trzeba bardzo uważać – zaapelował w mediach społecznościowych Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak informuje PAP, całkowicie zamarzł już Czarny Staw pod Rysami i Przedni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Morskie Oko zamarzło w około 70 proc., ale lód jest tam jeszcze bardzo cienki.

Sonda
Czy Tatry są niebezpieczne?
Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o mordercy Jacku Jaworku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają