TOPR, zdjęcie poglądowe

i

Autor: SHUTTERSTOCK TOPR, GOPR

NOWE INFORMACJE

Turysta wywołał lawinę w Tatrach i pojechał do domu. TOPR godzinami szukał ofiar

2023-12-08 21:07

TOPR zakończył akcję poszukiwawczą po lawinie, która w piątek 8 grudnia zeszła w Tatrach. Sytuacja miała miejsce w rejonie Buli pod Rysami. Pracownik schroniska zauważył lawinę i poinformował TOPR o możliwych ofiarach. Okazało się, że to fałszywy alarm. Turysta po wywołaniu osuwiska śniegu, cały i zdrowy pojechał do domu. O akcji poszukiwawczej w Tatrach dowiedział się z radia.

Lawina w Tatrach. Akcja poszukiwawcza TOPR zakończona

Są nowe informacje o akcji poszukiwawczej TOPR, która miała miejsce 8 grudnia. Przed południem ratownicy dostali informację o zejściu lawiny w Rysach, w rejonie Buli. Zawiadomił ich pracownik schroniska, który widział zajście i miał podstawy sądzić, że były ofiary.

- Prawdopodobny wypadek lawinowy w rejonie Buli pod Rysami. Ratownicy na miejscu przeszukują lawinowisko - poinformował dziennikarzy ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka. Na szczęście ofiar nie znaleziono. 

Turysta wywołał lawinę w Tatrach i pojechał do domu

W piątek popołudniu potwierdzono, że informacja o zejściu lawiny w Rysach była prawdziwa, natomiast poszukiwania ofiar okazały się fałszywym alarmem. Turysta, który lawinę wywołał, jak gdyby nic się nie stało, zszedł z góry i pojechał do domu. 

- Lawina faktycznie zeszła i szukaliśmy w niej ludzi, którzy tę lawinę podcięli. Nie było o nich informacji. Nikogo nie znaleźliśmy. Ostatecznie zadzwonił do nas turysta, który tę lawinę uruchomił. Nie doznawszy żadnych obrażeń, zszedł on z gór samodzielnie i... pojechał do domu. Dopiero po tym, jak w radio usłyszał informację o tym, że w Tatrach trwają poszukiwania turystów po zejściu lawiny, zadzwonił on do centrali TOPR i wyjaśnił sytuację - powiedział dyżurny w rozmowie z PAP. 

W Tatrach jest ogłoszony drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR oraz inne służby ratunkowe działające w górach przestrzegają przed wchodzeniem na szlaki. Turystyka w takich warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym sprzętowego, oraz doświadczenia. 

Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani