Zakopane. 9-letni Oliwier zaginął i spędził noc z bezdomnymi. Matka usłyszała zarzut porzucenia

i

Autor: Małoposka Policja

Matka chłopca aresztowana

Zakopane. 9-letni Oliwier zaginął i spędził noc z bezdomnymi. Matka usłyszała zarzut porzucenia

2022-08-17 17:10

Zarzut porzucenia swojego dziecka usłyszała matka 9-letniego Oliwiera, który zaginął w niedzielę wieczorem w Zakopanem – przekazała w środę (17 sierpnia) szefowa zakopiańskiej prokuratury Barbara Bogdanowicz. Chłopiec spędził noc w pustostanie z bezdomnymi, a w poniedziałek rano na Krupówkach odnalazła go policja.

"Matka 9-letniego Oliwiera usłyszała zarzut porzucenia osoby małoletniej. Została przesłuchana w charakterze podejrzanej. Złożyła stosowne wyjaśnienia i przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Skorzystała z prawa dobrowolnego poddania się karze" – wyjaśniła prok. Bogdanowicz.

Prokuratura nie wnioskowała o tymczasowe aresztowanie 43-latki z województwa łódzkiego, która ma stały adres zamieszkania.

"Uznaliśmy, że nie ma podstaw do stosowania środków zapobiegawczych. Dziecko zostało umieszczona w placówce opiekuńczej w trybie pilnym przez Sąd Rejonowy w Zakopanem wydział Rodzinny i teraz sąd zbada sytuację opiekuńczą chłopca i zadecyduje o dalszych jego losach"- dodała prokurator.

PRZECZYTAJ TEŻ: W kapciach i piżamie wszedł do tramwaju w Krakowie. Nie potrafił wyjaśnić swojego zachowania

9-letni Oliwier zaginął w Zakopanem. Matka z zarzutami

Za porzucenie dziecka przez osobę odpowiedzialną za sprawowanie nad nim opieki grozi maksymalnie do trzech lat pozbawienia wolności, jednak w tym przypadku prokuratura zaproponowała karę ograniczenia wolności mając na uwadze fakt, że matka dziecka przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia i dobrowolnie poddała się karze.

Zaginięcie chłopca kobieta sama zgłosiła telefonicznie na policję w niedzielę wieczorem, jednak jak przekazał rzecznik zakopiańskiej policji, mówiła ona chaotycznie często zmieniając miejsce i okoliczności zaginięcia. Okazało się, że była kompletnie pijana. Alkomat wykazał ponad 2,5 promila alkoholu.

ZOBACZ: Młody drifter chciał się popisać przed pasażerami. Wyjechał wprost przed maskę radiowozu

W nocy z niedzieli na poniedziałek chłopca szukała policja, a kobieta została zatrzymana do wyjaśnienia sprawy. Rano kilkudziesięciu policjantów, strażaków, ratowników z podhalańskiej grupy poszukiwawczej i wielu wolontariuszy wyposażonych w fotografie Oliwiera przeczesywało dom po domu w dolnej części Zakopanego. Oliwier został odnaleziony przez policyjny patrol na Krupówkach. Osoby bezdomne, z którymi spędził noc w pustostanie szły właśnie z chłopcem na komendę.

Wielka akcja stołecznej policji. Zatrzymali dwóch groźnych przestępców i odzyskali drogie auto
Sonda
Czy szukałeś/aś kiedyś osoby zaginionej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE