Czerwona flaga

i

Autor: OSiR Olsztyn Utrzymany zakaz kąpieli nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z powodu rozkwitu sinic.

Sinice nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

Sinice w Olsztynie. Zakaz kąpieli na plaży miejskiej [Aktualizacja - 03.08.2022]

2022-08-03 13:00

Nad jeziorem Ukiel w Olsztynie bez zmian. Sinice znajdujące się w wodzie uniemożliwiają kąpiel. Zakaz kąpieli na plaży miejskiej został przedłużony do środy (3 sierpnia) włącznie. To już prawie dwa tygodnie, od kiedy obowiązuje zakaz kąpieli z powodu sinic w Olsztynie.

Sinice w Olsztynie. Czy można kąpać się nad jeziorem Ukiel?

Sinice na CRS "Ukiel" nie odpuszczają. Na plaży miejskiej w Olsztynie nadal powiewa czerwona flaga. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli. To już prawie dwa tygodnie, od kiedy nad jeziorem Ukiel w Olsztynie obowiązuje zakaz kąpieli z powodu sinic. W środę (3 sierpnia) ma zostać podjęta decyzja, co dalej z kąpielami na plaży miejskiej w Olsztynie. Aktualne informacje o kąpieliskach - w tym oceny jakości wody - można znaleźć na stronie portalu internetowego "Serwis Kąpieliskowy" prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualizacja, 03.08.2022 r. Godz. 13:00

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie poinformował, że zakaz kąpieli nad jeziorem Ukiel został utrzymany.

CZYTAJ TEŻ: Długoterminowa prognoza na zimę. Temperatury mogą nas zaskoczyć!

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS.

Jak wyglądają sinice?

Jak wyglądają sinice? Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Masz zaplanowany urlop? Prognozy mogą pokrzyżować plany

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Doda pokłóciła się z mamą! To przez nią usunęła sceny z teledysku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki